public_enemies_1

Žinote Džoną Dilindžerį (John Dillinger) – vieną garsiausių iš taip vadinamo”visuomenės priešų” laikotarpio bankų plėšiką, siautėjusį 30-aisiais praėjusio šimtmečio metais? Asmeniškai aš nesu susipažinęs su kriminalinės Amerikos istorija, todėl filmo žiūrėjimas šalia pramoginio įgavo ir pažintinio pobūdžio spalvas. Pažinti Džoną nebuvo sudėtinga: režisierius Michaelis Mannas, pailsėjęs keletą metų po gan nesėkmingos „Majamio policijos“ (“Miami Vice“) ekranizacijos, į talką pasikvietė Holivudo perlą Johnny Deppą ir drauge kruopščiai sukūrė įtikinamą nusikaltėlio paveikslą.

public_enemies_6

Siužetas, paremtas Brajano Burou (Bryan Burrough) knyga “Valstybės priešai: didžiausia Amerikos nusikaltimų banga ir FTB iškilimas, 1933 – 1943 m.”, apžvelgia paskutinius D. Dilindžerio gyvenimo  metus nuo pabėgimo iš Limos kalėjimo iki žūties prie “Biograph” kino teatro Čikagoje, todėl filmo istorija yra nenuobodi  ir nestokojanti veiksmo, bet tuo pačiu  neapkraunanti sudėtingais filosofiniais klausimais  ar bandymais įlysti į pagrindinio veikėjo kailį.

public_enemies_7

Be J. Deppo filme nestinga ir kitų Holivudo „A sąrašo“  žvaigždžių. Christianas Bale’as vaidina specialųjį FTB agentą Melviną Purvį, tiesiogiai atsakingą už Dilindžerio sugavimą. Toks vaidmuo šiam aktoriui nebuvo naujiena.  Įrodyma – „Traukinys į Jumą“ (“3:10 to Yuma“)? Jei šį filmą matėte, tada visas Ch. Bale’o scenas galite drąsiai praleisti, nes nepamatysite nieko naujo, be to, imsite laukti, kada ekrane pasirodys Russellas Crowe.

public_enemies_3

„Oskaro“ laureatei Marion Cotillard teko antraeilis, Dilindžerio mylimosios Evelinos “Bili” Frečet (Evelyn “Billie” Freschette) vaidmuo. Paskutinį kartą šią  prancūzų aktorę buvau matęs 2006 m. filme „Geri metai“ (“A Good Year“), todėl jos pasirodymo laukiau ir nelikau nusivylęs. Aktorei pavyko įkūnyti mylinčios, nepalaužiamos ir ištikimos moters paveikslą. Ypač tai matosi suėmimo ir tardymo scenose.

public_enemies_4

Kituose antraeiliuose vaidmenyse randame tokes žvaigždes kaip Giovannį Ribisį, Billy Crudupa, Stepheną Dorffą, Leelee Sobieski ar Channingą Tatumą. Pastarojo vaidmuo buvo ant tiek trumpas, kad realiai aktoriaus nepažinau ir atsekiau tik vėliau, skaitydamas vaidmenų sąrašą.

public_enemies_5

Juostas apie praėjusio amžiaus pradžią kurti kiek lengviau, kadangi yra išlikusi  tiek butaforija, tiek vaizdinė medžiaga  fotonuotraukose, tiek video įrašai. Filme netrūksta senų mašinų, ginklų ir kitokios technikos. Didesnį dėmesį norėčiau atkreipti į video įrašus. To meto įvykių masinių scenų vaizdai buvo įmontuoti į „Visuomenės priešus“ ir iš bendro konteksto neiššoko, bet, priešingai, pagyvino vaizdą, suteikdami papildomą tikrovės pojūtį.

public_enemies_2

“Šaudymo – gaudymo” scenos dinamiškos bei suderintos su kameros judėjimu. Stengtasi žiūrovą laikyti veiksmo viduryje, kaitaliojant matymo taškus, pervedant juos iš vienos šaudančiųjų/bėgančiųjų pusės į kitą. Toks kameros stilius buvo išlaikomas ir paprastesnėse scenose ir suteikdavo naujų antspalvių. Pavyzdžiui, scena su vonia besimėgaujančia Bili.

public_enemies_8

Nostros įvertinimas – 7/10. Merginoms rekomandacija yra trumpu pavadinimu “Johnny Deppas”.  Tuo tarpu, nesu tikras, ar vyriškoji auditorija liks patenkinta šį filmą pažiūrėjusi namie. Pamatyti nuolatinio šaudymosi, persekiojimo bei gaudynių neplanuokite, todėl, įvertinę, kad filmo trukmė yra kiek mažiau nei 2,5 valandos, galite nusivilti. Pritariu, kad tokiam filmui tai yra kiek per daug. Visgi, tai ne dokumentinis filmas, tad scenaristai galėjo pasistengti kur kas rimčiau. Tačiau, jei mėgstate istoriją menančius filmus apie JAV gangsterius ir jų atsiradimą, patinka tuometis aprangos stilius, nesate abejingas skoningai (madingas žodis) parinktam aktorių kolektyvui, tuomet laikas neturėtų prailgti.

Ašaros Kinas

2 Replies to “„Visuomenės priešai“”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *