Buvau parašiusi įžangą apie tai, kad norint parašyti gerą knygą reikia sukurti asmeninę žmogaus istoriją ir pateikti ją istorinių įvykių fone. Tą Salman Rushdie šioje knygoje iš esmės ir padarė. Tačiau Klounas Šalimaras man taip patiko, kad toks supaprastinimas pasirodė pernelyg menkinantis ir net šventvagiškas. Teko jį ištrinti. Todėl rimtesnės įžangos nebus – eikim tiesiai prie reikalo.
Šioje knygoje pasakojama apie klounu Šalimaru pasivadinusį veikėją ir jo neapykantą. Veiksmas vyksta daug kur – šiais laikais Amerikoje, per II-ą pasaulinį karą Prancūzijoje, bet svarbiausia – Kašmyre. Iki konflikto ir jo metu (prieš skaitant knygą nieko apie tai žinoti nebūtina). Kašmyras, kaip ir veikėjas, pasineria į neapykantą. Sugriaunamas stebuklingas kraštas, rojus, kuriame taikiai daug amžių sugyveno skirtingų tikėjimų žmonės. Rašytojas apie Kašmyrą ištikusius siaubus pasakoja su didžiuliu skausmu, ir kartais tas skausmas toks didžiulis, kad prireikia pasąmonės srauto jam aprašyti. Pačigamo kaimo niokojimo scena – turbūt jausmingiausia, ką šiemet teko skaityti, vos neapsiverkiau. Siaubų šaltinis – dėl Kašmyro kovojantys musulmonų sukilėliai ir Indijos kariuomenė. Galima sakyti, tai dvi priešiškos pusės, tačiau yra ir trečioji – eiliniai gyventojai. Žudomi vyrai, prievartaujamos moterys. Rašytojas stoja į jų pusę tuo pačiu stodamas ir į visos žmonijos pusę. Juk būtent ši pusė labiausiai ir nukenčia per visus karinius konfliktus. Salman Rushdie šiuo atžvilgiu (bent jau šioje knygoje – kitų neskaičiau) yra humanistas ir primena tokius rašytojus kaip E. M. Remarque ir E. Hemingway.
Šiaip knyga smarkiai graudi. Negana to, kad sunaikinamas stebuklingas legendų, mitų, princesių ir karalaičių kraštas, rašytojas skaitytojus virkdo ir kurdamas tragiškas atskirų veikėjų istorijas. Tiesa, bent jau man šioje knygoje, nors ji ir vadinasi vieno iš veikėjų vardu, svarbiausia yra ne veikėjai, o pati prarasto Kašmyro istorija. Gal todėl, kad pagrindinių veikėjų istorija niekur neveda, neturi jokio gražaus užrišimo (tai būtų vienintelis knygos trūkumas, kurį pavyko sugalvoti). O pasakojimas apie Kašmyrą yra nuostabi kelionė po kraštą, apie kurį daug kas iš mūsų labai mažai žino, ir supažindinimas su tragišku jo likimu. Nuo šiol man tikrai bus įdomu, kas dedasi Kašmyre (kai jau rašytojas paaiškino, kas ten, kodėl ir kaip). O Salman Rushdie, kurio kitas knygas tikrai skaitysiu, turi daug potencialo stoti į mano mėgstamų rašytojų gretas. Pažymys už knygą – 10/10. Smarkiai rekomenduoju. Tai istorija apie meilę, išdavystę, neapykantą, kerštą, mirtį ir, svarbiausia, apie Kašmyrą.