Ukraina yra maždaug 10 kartų didesnė už Lietuvą. Gerų grupių ten yra tikrai kur kas daugiau nei Ruslana, Verka Serdiučka ar Vera Brežneva (Čaikovskis nesiskaito). Naturalu, kad tie, kas nesidomi, jų ir nežino. Antra vertus, ukrainiečiai, ko gero, irgi neįsivaizduoja kas yra pvz. Šiaurės Kryptis ar Freaks on Floor.
Bet yra Ukrainoje viena grupė, kuri yra visa galva aukščiau už kitas (maždaug kaip Lietuvoj buvo Foje, kad jūs lengviau įsivaizduotumėte). Ji vadinasi Okean Elzy (orig. Океан Ельзи). Rytoj jie primą kartą gros Vilniuje.
Tie, kas yra alergiški slavų kalboms, šioje vietoje gali nustot skaityt. Bet tikiu, kad jūsų tarpe yra ir žingeidžių bei tolerantiškų žmonių (ypač turint omenyje dabartinius įvykius Ukrainoje). Jiems trumpai papasakosiu, kodėl verta nueiti pasiklausyti ir ko galima tikėti Okean Elzy koncerte.
Grupė susikūrė 1994 metais Lvove. Bet Wikipedijos neverta perrašinėt, todėl bandysiu rištis prie asmeninių įspūdžių.
Океан Ельзи dainos dažniausiai yra (aišku) apie meilę arba gyvenimą. Taip pat paliečiamos patriotizmo, meilės tėvynei, politinės temos. Man ši grupė, ko gero, yra artima ir dėl savo slaviško melodingumo. Be to, jei supranti lenkiškai ir rusiškai – beveik viską gali suprasti ir ukrainietiškai.
Grupės sudėtis dažnai keisdavosi. Iš kvarteto jie virsdavo kvintetu ir atvirkščiai. Vienintelis joje pastoviai buvęs narys – grupės lyderis Sviatoslavas Vakarčukas (ukr. Святослав Вакарчук).
[1998.IX] Ten, kur mūsų nėra
Po šio albumo pasirodymo ketvertukas tapo žinomas Ukrainoje. Bet iki tokių grandų kaip Vopli Vidopliassova (urk. Воплі Відоплясова) jiems dar buvo toli.
Nežinau kodėl (gal dabar grupei šis albumas nepatinka?), bet iš jo pastarųjų koncertų metu grupė neatlieka nei vienos dainos.
Išlieka tik maža tikimybė, kad gali pagroti titulinę Там, де нас нема.
Vėliau toks vienas bičas vardu Michail Kozyrev (rus. Михаил Козырев) Rusijoje įkūrė radijo stotį Наше Радио. Jos eteryje buvo prominamas rusiškas (alternatyvus ir nelabai) rokas (nuo Кино ir ДДТ iki Сплин iki Zемфира). Vėliau atsirado roko rinkinių serija užvadinta Нашествие (beje, į pirmą dalį buvo įtraukta grupės Биплан daina С Добрым Утром), o dar vėliau ir didžiulis festivalis Нашествие.
Tai va, kartą tam Michailui paskambino kitas šulas vardu Ivan Demidov (rus. Иван Демидов) ir papasakojo, kad dar kitas šulas (Алексей Балабанов) suka filmą ir jam reikalingas geras garso takelis. Filmas vadinosi Brat 2.
[2000.II] BuvauDanguje
Beveik kiekviena daina iš šio albumo tapo hitu (Мало мені, Африка…). Kelioms (Той день, Сосни, Відпусти) buvo susukti vaizdo klipai. Bet labiausiai prie grupės išpopuliarėjimo (ir ne tik Rusijoje) prisidėjo dviejų dainų (Кавачай ir Коли тебе нема) įtraukimas į filmą Брат-2. Nuo šiol Океан Ельзи korta ir paėjo. Prasidėjo didžiuliai koncertai, grupė buvo pravardžiuojama ukrainietiškais Oasis…
Dabartinių koncertų metų jie mėgsta pagroti mano mėgtsmiausius šio albumo kavalkus Фіалки arba Кавачай.
[2001.IV] Modelis
Vėliau grupė prisiklausė Radiohead ir sugalvojo, kad jiems reikia būti labiau elektroniniais. Jiems puikiai pavyko. Vėl beveik visos 11 albumo dainų tapo hitais. 911, Друг, Квітка ir Я до тебе nusipelnė klipų.
Jei būčiau priverstas įvardinti geriausią O.E. albumą – rinkčiausi iš trijų (Янанебібув, Модель, Суперсиметрія). Bet vieną įvardinčiau, ko gero, būtent šį.
Tikėtina, kad iš jo Vilniuje gali pagroti Ти собі сама, Квітка. Ir būtinai bus Друг ir 911.
[2003.II] Supersimetrija
Vakarčukas pagal išsilavinimą yra fizikas. Jo disertacijos tema buvo Суперсимметрия электронов в магнитном поле. Ketvirtas albumas galutinai įcementavo grupės superstatusą, po kurio… ji iširo.
Iš šio albumo Vilniuje pagros Кішка ir būtinai Майже весна (mano favoritas).
[2005.IX] Gloria
Šio albumo įrašams Vakarčukas subūrė naują komandą. Penketukas pradėjo groti labiau tradicinį roką.
Geriausias gabalas, kurį būtinai pagros – Без бою. Tikėtina, kad bus Вище неба ir Відчуваю.
[2007.IV] Matas/Saikas
Šį diską laikau prasčiausiu bandos įrašu. Ir ne vien dėl idiotiško viršelio. Grupė tikriausiai aptingo dėl konkurencijos stokos ar kitaip pristigo ambicijų ir motyvasijos.
Pagros nebent Зелені очі.
[2010.III] Dolce Vita
Septintame albume grupė vis labiau virto tradicine roko grupe ir pamažu artėjo į poziciją „tarp Rolling Stones ir ukrainiečių liaudies dainų“.
Vilniuje būtinai bus grupės megahitas Я так хочу (tikėtina, biso metu) ir tikriausiai Більше для нас.
[2013.V] Žemė
2013 gegužę pristatytas albumas Земля buvo parduotas keliolikos siksiliardų tiražu, o jo pristatymui surengtas gigantiškas koncertinis turas (jis tęsiasi iki šiol Anglijoje, Vokietijoje, Lenkijoje. Latvijoje…).
Iš dvylikos albumo dainų turo metu dažniausiai sugroja apie 10.
Tikrai bus „bondiškos“ Стріляй ir Rendez-Vous.
Dar grupės kraityje krūva bestų, solinių projektų ir kalnas apdovanojimų. Bet į almanachą nepretenduoju.
P.S. Sviatoslavas kadaise mėgo nešioti Depeche Mode maikonus.
Ukrainoje jie buvo visada populiarūs ir be visokių rusiškų filmų. Primityviai parašyta…
Taip ir parašyta, kad grupė Ukrainoje išpopuliarėjo po pirmo albumo pasirodymo. O Rusijoje (ir ne tik) po to, kai dvi dainos buvo įtrauktos į filmo soundtracką.
Rašiau paprastai, kad net tūparyli boksininkai suprastų. Atleisk, jei tau per primityviai.