Ufff, rašyti apie festivalį Mėnuo Juodaragis‘2009 buvo sunku. Kai „išpuolęs gyvai“ parsiveži blogų ar, atvirkščiai, kosminių įspūdžių, klavišai barška patys, nes norisi kuo greičiau išlieti negatyvą ar pasidalinti pozityvu. O šiuo atveju… tai buvo eilinis MJR. Neblogas. Bet mėgaujantis tuo, kas vyko Zaraso saloje paskutinį vasaros savaitgalį, giliai viduje nenutildavo pojūtis, jog galėjo ir turėjo būti geresnis.
Dar prieš festivalį iš organizatorių stovyklos pasigirdo dejonių, jog abejojama dėl lankytojų antplūdžio bei tikimasi nuostolio. „Iš kur jam atsirasti? – laužėme galvas. – Juk pernykštis MJR buvo labai vykęs, reputaciją per tuziną metų renginys įgijo kuo puikiausią“.
Viena versija, žinoma, prašėsi savaime. Kaina padidėjo, o dalyvių sąstatas (vertinant svarbiausią festivalio dedamąją – muzikinę) buvo pasiūlytas labai net kuklus, lyginant su pernykšte puota. Suru.lt desantas apskritai priėjo keistokos išvados, kad headliner‘ių etikečių verčiausi buvo lietuvių projektai – Girnų Giesmes, Vilkduja, Andaja.
Dar viena detalė – nėra žvaigždžių, nėra ir būtinybės mokėti kažkam didesnius honorarus. Tai naudinga per krizę. Bet juk logiška tada ir kainą būtų padaryti anti-krizinę. Metalinio „Velnio akmens“ organizatoriai sugebėjo į Anykščius prisivilioti brazilus Sepultura, kurie savo žanre turi svorio daugiau, nei visi MJR‘2009 užsieniečiai savoje nišoje kartu sudėjus. Ir klausytojų piniginių smarkiai neplėšė.
Dabar, aistroms nurimus, atrodo, jog rengėjai viską apskaičiavo teisingai. Dalis šiuometinis auditorijos kitais metais, tikriausiai, į Zaraso salą nevažiuotų. Tai nėra plika teorija, o savotiška apklausa paremta prognozė. Ir staiga – op! Sensacingas Ugniaus Liogės pareiškimas: nebus kitąmet Zarasuose Juodaragio. Bus kitur, žymiai kuklesnis. Ką gi, vėl atgaus kultinį statusą. O po to vėl galima bus driokstelėti su nauja jėga.
Ok, šalin teorijas! O tai dar susidarysite nuomonę, kad suru.lt Zaraso saloje lipo ant medžių iš nuobodulio ir laukė festivalio pabaigos, nors realiai mėgavomės tusu, ir banalios diskusijų aukščiau išdėstytomis temomis dalyvių zajavkės „Nenori – nevažiuok“ ar „Padaryk geriau ir pigiau“ šiuo atveju niekaip netinka.
Baimė, kad išvažiavus iš Vilniaus penktadienį apie 19 val., eilėje teks stovėti kone valandą, faktiškai pasitvirtino, bet jai buvo pasirengta. Kaip tik atsikratėme įkalčių – supylėme kelių alaus butelių turinį į skrandžius. Todėl prie „sienos“ (įvažiavimo į Zaraso salą) jau buvome švarūs – be alkoholio kontrabandos. Beveik. Gal ir gerai, nes kai kuriuos svečius kratė ir kratė gana sąžiningai, apie tai liudijo apsaugos automobilyje pastebėta trofėjų krūvelė. Jos, tikriausiai, pakako nemenkam Security Afterparty.
Automobiliui ir palapinėms vietos aptikome daug, įsikūrimo procesas neužtruko. Metas pasirodyti prie scenų, juolab kolegos jau ten, tikrinasi techniką. Keista, bet pagrindinėje scenoje pirmą vakarą apskritai nieko nevyko. „Per brangus įgarsinimas“, – tokią versiją girdėjome iš organizatoriams artimų šaltinių. Sukėlė nuostabą, bet tebūnie. Muzikos ir taip netrūko, suspėti visur buvo tiesiog neįmanoma, bet kai ką visgi išgirdome. Žemiau – suru.lt hit-paradas.
Dandelion Wine, penktadienis, Pušyno scena. Prie scenos susibūrė daugelis tų, kurie matė australus pernai Kunigundoje. Tada, per baigiamąjį koncertą Pienių Vyno electronic-folk padarė tiesiog puikų įspūdį. Nekrito į balą svečiai iš tolimojo Žaliojo kontinento ir dabar. Nors atvira erdvė kiek išsklaidė to, jau legendomis apipinto, keisto styginio instrumento garso galią. O šalia Naomi nebuvo panelės žaliais šortais. „Išvyko į Kanadą, į dviračių čempionatą“, – paaiškino tiesiai nuo scenos grupės lyderė. Tai bent.
Šeštadienio rytą nutarėme tradiciškai sudalyvauti MJR futbolo turnyre. Penkių žmonių komandos neturėjome, todėl išeities teko ieškoti vos atsikėlus. Tiksliau, ji mus rado pati. Tai buvo keturi svečiai iš Kaliningrado su Volosy priešaky. Pavadinimas „Suru“ ekipai tiko, nes sukeitus skiemenis vietomis, puikiai atitiko jos sudėtį. Vienas iš komandos draugų pabėgo jau po pirmų rungtynių ieškoti Zarasų velniukų. Su kitais radome bendrą kalbą ir nužygiavome iki pat finalo. Deja, lemiamam žingsniui pritrūko jėgų. Kaip ir pernai nusileidome „Salantams“.
Kol lietutis neįsismarkavo, patraukėme prie atributikos ir įrašų prekystalių. Išvydome malonią gausą, įvairovę bei prieinamas kainas. Šalia įprastų „Dangaus“ ir „Ledo tako“ įsikūrė svečiai iš Lenkijos, iš kurių puikių CD galima buvo įsigyti po 20-30 lt. Lengvą šypseną sukėlė Girnų Giesmininko Liuko verslumas. Į festivalį jis atsivežė tik 10 savo naujojo albumo kopijų, kurias išalkę gerbėjai išgraibstė dar penktadienį. Tiesa, ir be to papildėme festivalio piniginę keliais šimtais litų (laimikis iš „Dangaus“ krautuvėlės vis dėlto buvo didžiausias). Ir vėl panėrėme į muzikos bangas.
Roma Amor, šeštadienis, Pušyno scena. Natūralu, tyra, nuoširdu. Dainininkės Euski gruboku balsu (toks moteriškasis V.S.Vysockis), tarsi namuose prie kamino, intymiai girgždant gitarai, pasakojo nuo scenos sakmes apie kareivį ir jo laukiančią moterį. Ekrane – retrokadrai, tinkantys kaip reta puikiai. Bravissimo italų duetui.
Vilkduja, šeštadienis, Pušyno scena. Šį kartą trise – idėjinis lyderis Povkė, boso gitara, sintezatorius. Pastarasis jau pasirodymo pradžioje neatlaikė lietaus ir scenoje liko duetas. Fiasko? Jokiu būdu. Vilkdujos aparatas skleidė puikiai dar nuo Verpetų festivalio pažįstamus naujos, neo-cabaret/retro-pop programos garsus su nedideliais nukrypimais, Povkė, pagavęs azarto bangą ardėsi scenoje, o publika tai matydama, ošė vis aktyviau. Suru.lt numeris Uno, vienbalsiai!
Driezhas, šeštadienis, Pušyno scena. Driokst ir sunku patikėti, kad ką tik buvai pasirengęs užmigti tiesiog ant suoliuko prie scenos. Kojos pradėjo drebėti pačios, vos pasigirdus pirmoms Driezho pasirodymo natoms. Švelnus, bet tuo pačiu sodrus, veržlus bitas, kerintys garsai iš keisto pučia-klavišinio instrumento bei paprastos, bet labai mielos melodijos įtikino – CD „Dangaus“ krautuvėje įsigytas ne veltui. Beje, po kelių dienų sukant diską namuose ir panėrus į „Tolumoje“, „Balsai“ ir kitų kūrinių sroves tuo teko dar kartą įsitikinti.
Mažai, sakote? Žinoma, mažai! Kai kuriuos spėjome išvysti tik viena ausimi ir akimi, laimė, mechaninė (tiksliau, veidrodinė) akis buvo budri.
Vieta: 10/10. Gražu, erdvu, bet tuo pačiu intymu.
Kaina: 90-120 lt. Zarasiškiams ir dviratininkams – nuolaidos.
Organizacija: 8/10. Galimybė susilaužyti koją pakeliui į Šiaurinę sceną – tik vienas iš smulkių trukumų pvz.
Maistas: 6/10. Naujovė – kavos ir blyneliu kioskelis – puiki. Baltų dramblių vegetacija – fui. Barbekių ambasadorių troškiniai ir šašlykai – neblogi, bet 14 lt už 5 gabaliukus gyslotos kiaulienos tokiame renginyje – pereboras. Žodžiu, pasiilgta pernykščių sočiųjų kebabų!
Gėrimai: 5/10. Savasis alkoholis buvo draudžiamas. Noras pasipelnyti kuo daugiau – suprantamas, bet atleiskite, gal būtų galima tokiu atveju pasiūlyti ką nors kito, nei „Tauro“ alaus?!
Publika: 8/10. Mums pasirodė, ar girtų rytais rėkaujančių rokerių prie palapinių („ačiū“ „Katedrai“?) iš tiesų buvo daugiau, nei įprasta?
Oras: 7/10. Penktadienį – superinis, šeštadienį – lietus pusę dienos ir visą naktį.
Gražių merginų: Kur ten tuose apsiaustuose nuo lietaus turinį įžiūrėsi?!
Patenkintas smalsumas: „Dangaus“ nugalėtoja Rasa Basom su bičiuliai norvegais grojo trumpai. Pradėjo gana triukšmingai – monotoniškas ritmas, griežtos gitaros, tačiau vėlesni kūriniai neužkabino.
Atradimas: Roma Amor. Nieko apie šį projektą nežinojome. Sugrįžus teko susipažinti su įrašais.
Nusivylimas: Inkubus Sukkubus. Šiems suaugusiems žmonėms buvo klijuojama didžiausių festivalių žvaigždžių etiketė. Bet ištisas takemyhunger-feelmythunder skambėjo tiek banaliai ir nuobodžiai, kad ausys vyto, o kojos nešė toliau nuo pagrindinės scenos. Bent prie būgnų gyvą žmogų būtų pasodinę, rupūžės!
Staigmena: Wejdas. Savo muziką kūrėjai transliavo per… mobiliakus. Scenoje veiksmo nebuvo ir daugelis žiūrovų tik neįprastam reginiui pasibaigus suprato, jog atlikėjai po visą salą rinko garsus ir transliavo juos tiesiogiai i atitinkamus įrengimus scenoje.
Pro ausis ir akis: daugelis etno/folk/rock ansamblių pasirodymų, filmai, paskaitos – visko buvo žiauriai daug, o mūsų tik keli…
Bendrai: 8/10.
Nuotraukavo Gediminas Navickas (GiN), www.fotografuoju.lt
na bendra bala duociau didesni, bet su kritika sutinku 🙂 siaip visai neblogai susiskaite
Sulaukėme atsiliepimų iš organizatorių.
Ugnius rašo (kalba netaisyta):
*****
aciu uz reporta, kaip visad subjektyvus ir sarkastiskas. tiesa sakant, daug kas jame uzpisa – ne del pelnytos ir nepelnytos kritikos, o del to, kad tiesiog parasyta netiesa.
jeigu idomu – keletas repliku:
> Viena versija, žinoma, prašėsi savaime. Kaina padidėjo, o dalyvių
> sąstatas (vertinant svarbiausią festivalio dedamąją – muzikinę) buvo
> pasiūlytas labai net kuklus, lyginant su pernykšte puota.
kur tau padidejo? kaina liko tokia pati kaip pernai, nebent pabranginta festivalio metu nuo 115 Lt pernai iki 120 Lt siemet. smarkus padidejimas – 5 Lt… 🙂
del grupiu – cia jau asmeninio skonio reikalas, kas kam yra “zvaigzdes’. o kas pernai sudare puota – Spiritual Front? someone else? 🙂
> Dar viena detalė – nėra žvaigždžių, nėra ir būtinybės mokėti kažkam
> didesnius honorarus. Tai naudinga per krizę. Bet juk logiška tada ir
> kainą būtų padaryti anti-krizinę.
matau kad mazai nutuoki apie tokiu grupiu honorarus. tiesa sakant jokiu zvaigzdziu su dideliais honorarais mes nekvietem nei anksciau nei dabar, nes ne Lietuvos salygom tai daryti. tiek Spiritualai, tiek Roma Amor, tiek OTWATM grojo tom paciom salygom – t.y. didziaja islaidu dali sudaro ne honoraras, o keliones apmokejimas. ir siemet del to, kad uzsienio grupiu daugiau, avialinijos lievos, kainos dideles, belarusu vizos etc. – taigi, jei idomu, sumokejom bendroj sumoj daug daugiau nei pernai.
kvieciam grupes del ju muzikos, o ne zvalgydamiesi i honorarus.
beje, idomu kokios tavo nuomone galetu buti MJR zvaigzdes, kurios tilptu i koncepta ir stilistika? kai kurie zmones irgi sako – nera zvaigzdziu, o kai paklausi – kokiu zvaigzdziu nori? tai pasirodo tu grupiu tiesiog nera, arba tai nesamone kokia nors tipo Rammstein ir pan., arba visiskai asmeniniai undergrounderiai, kurie gal idomus tik pussimciui industrial snobu.
pvz. OTWATM yra kuo realiausios neofolk scenos zvaigzdes. aisku, kas nera mates ju gyvo koncerto anskciau ir lauke rokenrol show su fejerverkais, teko siek tiek nusivilti 🙂
> Metalinio „Velnio akmens“ organizatoriai sugebėjo į Anykščius
> prisivilioti brazilus Sepultura, kurie savo žanre turi svorio daugiau, > nei visi MJR‘2009 užsieniečiai savoje nišoje kartu sudėjus. Ir
> klausytojų piniginių smarkiai neplėšė.
nu – ir kiek ta Sepultura surinko? sumoj 1200 bilietu.
o finaline kaina – 150 Lt VA (viena scena, jokios kitos programos, 2 dienos) ir 120 Lt MJR (3 dienos, 3-4 scenos, visa kita, menu programa, etc) – kas siuo atveju labiau “plese”? 🙂
sakyciau keistokas palyginimas.
> Dabar, aistroms nurimus, atrodo, jog rengėjai viską apskaičiavo
> teisingai. Dalis šiuometinis auditorijos kitais metais, tikriausiai, į
> Zaraso salą nevažiuotų.
dalis visada nevaziuoja. uztat atvaziuoja kitos dalys 🙂
ir pertrauka nera “apskaiciuota”, o bus todel, kad turim ka issiaiskinti su Zarasais + zinau, kad kita vasara as neturesiu tiek laiko organizavimui + numatomas konceptas netinkamas masiniam renginiui.
> tikrinasi techniką. Keista, bet pagrindinėje scenoje pirmą vakarą
> apskritai nieko nevyko. „Per brangus įgarsinimas“, – tokią versiją
> girdėjome iš organizatoriams artimų šaltinių. Sukėlė nuostabą, bet
penktadieni mes didziosios scenos niekad nepaleidinejam, tad kvailoka nuostaba 🙂 chebra tiesiog susistate viska is vakaro, kad sestadieni ryte galetu pradet soundcheckus. beje, daugelis kolektyvu pageidauja groti Pusyno scenoje, nes ten jaukiau.
> Besibraudami prie tikslo vos nenusilaužėme galūnių. Negi sunku buvo
> nors vieną žibintą prieš Šiaurinės scenos pakabinti, jeigu jau takelių > prie jos tiesiog nėra ir tenka vingiuoti tarp eglučių?! Beje, „scena“ > – per garsiai pasakyta. Staliukas ant pakylos, mažytis tentas virš jo, > pora kolonėlių. Garso ryškiai per mažai, nes per Shnaresys pasirodymą > kur kas ryškiau girdėjosi „Magic People, Voodoo People“, nei šio
> įdomaus projekto drone kilpos.
pats buvau prie tos scenos ir nieko nenusilauziau, viskas buvo puikiai, beje ir MJR atmintineje parasyta, kad gali praversti zibintuvelis :). o kurioj vietoj reiktu irengti zibintu aleja? 🙂 (siaip ten vos vos elektra ateina, turejom elektriku labai prasyti ir uzsakineti puskilometrio kabeli). o garso galingumo buvo uztektinai (subu neteko pastebet?), bet jau kiekvienas atlikejas galejo reguliuotis kokiu garsu jam grot. ta scena specialiai ir darem minimal-underground, pasitarem su autoriais ir galiausiai visiems tas variantas labai patiko.
> Gėrimai: 5/10. Savasis alkoholis buvo draudžiamas. Noras pasipelnyti
> kuo daugiau – suprantamas, bet atleiskite, gal būtų galima tokiu
> atveju pasiūlyti ką nors kito, nei „Tauro“ alaus?!
sioj vietoj manau akivaizdus supratimo trukumas, kas yra renginio alko-remejas, kokie buna jo reikalavimai ir kodel festivaliui svarbu ji tureti. nemanau, kad Svyturys ar Utenos butu geriau. o kitu variantu, deja, sioje salyje (kol kas) tiesiog nera.
tai tiek.
ugn
*****
Taigi, dabar jau abi pusės pasisakė, „teisybė“ atstatyta, kitąmet ir vėl važiuosime patikrinti festivalio.
Labai idomu, kai organizatorius reaguoja i kritiska straipsni. Bet juk kritika yra gerai, ar cia toks renginys, kurio kritikuoti negalima? So, sis MJR buvo prasciausias kuriame buvau. Atlikejai buvo prasti, man buvo prasti.
Sunku patiketi, kad siu metu MJR atlikeju bendras biudzetas yra didesnis. Juk dauguma LT grupiu groja uz dyka (ir gali prasivesti vos po kelis zmones nuo, tarkim, 6 asmenu muzikines grupes). Grupiu sudeti, pavadinciau, – TAUPA ir nereikia cia lia lia, kad nera tinkamu atlikeju koncepcijai. Pavarcius dangaus foruma uztikau, kad yra tokai tema “norime ju MJR”. Ten zmones pakankamai konceptualiai pataiko ko nori renginy. Tad maziau pisti proto reikia. Atlikeju ir muzikantu yra, o jei jie per brangus, tai ir bandoma skyles kaisioti nemokamais atlikejais is LT. Renginio kaina nesikeite, o atlikejai suprastejo. O kokios galetu buti zvaigzdes? Cha cha, juk patys norejote Anties (Kauno pauksteliai ciulba, kad nustebote nuo sumos), kuriu honoraraas yra 10 000 Euru. O kaip jie siejasi i koncepta?
Siaurine scena – meslas, o ne scena. Virtuve tikrai brangi. Alus – jei organizatorius neranda spendimo del keliu rusiu alaus, tai cia jau organizatoriaus problema. Auditorija nori keliu rusiu alaus, interesas is auditorijos yra, organizatorius ziuri finansinio aspekto, nes nuo kievieno parduoto bokalo gauna centus + sioks toks barteris dar eina ir remejo.
Kitas dalykas, pusyno scena tai taip pat TAUPOS variantas. Nei normaliu sviesu, nei garso, tvorele juokinga 😀 Didele scena taip pat nebuvo ispudinga. Ant siu dalyku pataupyta kaip reikiant.
Kas dar. Renginys susivalge, tik labai uzpisa kai organizatoriai bando gintis nuo kritikos ir pateikineja savo versijas. Bet juk tai naturalu, kad kazkas kazka kritikuoja. B2G, kuris per tris metus sugebejo labai gerai isivaiziuoti taip pat sulaukia kritikos (net ir is pacio MJR organizatoriaus), tad ramiai!!! Kritika yra gerai, o jau nuo zmogaus priklauso ar jis i ja reaguoja ar nereaguoja ir pateikineja savo variantus.
P.S. MJR papilde isbrauktu renginiu sarasa, kartu su Bliuzo/roko naktimis ir Kilkim zaibu.
ne nu tokio smegenu minkstumo tai senokai nemaciau 😀 zmogus neaisku ish ko padaro savo klaidingas ishvadar ir tada remiantis jom sutripia festivali ir jo organizatorius 🙂 miela… matosi, kad net nelabai suprato ka parashe organizatorius…o gal nelabai ir norejosi suprast? objektyviu minusu festivalije buvo, kaip ir visur buna, bet bendrai paemus nebuvo nieko tokio kas keltu baisius nepatogumus arba kazko tokio ka buvo galima LENGVAI ir paprastai issprest, bet tarkim buvo patin geta… tingeta tikrai nebuvo niekur. o tokie kaltinimai del alaus tai …na, gal kaikuriem tiesiog neduota ismokt mastyt galva??? 🙂 parodikit festivali kuriame parduodamas neremejo alus?????????? 😀 na ir visi kiti neva “kaltinimai” tokie pat juokingi ir buki. tingiu isvedziot ir irodinet ce, butu kas klauso….
Gal kas žinot kaip vadinasi daina kuri grojo pirma mjr dieną kokia 3h nakties prie didžiosios scenos.leido kažkoks dj. jinai maždaug tokia kaip kažkokiu raganų rėkimas;DD nors ir labai kvailai prašau,bet man jos žūtbūt reikia,mirsiu;D