Sun Glitters – kylantis vardas melancholiškų bytų ir vaiduokliškų efektuotų vokalų pasaulyje. Ne, jis neturi kontrakto su Tri Angle, bet tai nėra jo tikslas. Po šaunaus pasirodymo Dour Festival pasidarė aišku, kad Balam Acab turi rimtą konkurentą, brandinusį savo skambesį roko grupėse bei shoegaze mokykloje. Festivalio užkulisuose su Victor Ferreira pakalbėjome apie jo meilę My Bloody Valentine, melodijos svarbą muzikoje, popsą, chillwave pavadinimų generatorių ir … jo koncerto Vilniuje datą. Gero skaitymo.

Kaip vertini savo pasirodymą festivalyje?
Dour festivalis
man buvo tarsi svajonė. Lankiaus čia keletą kartų kaip žiūrovas. Šiandien aš čia groju, tad viena iš svajonių kaip ir išsipildė. Garsas buvo puikus, turėjau viską, ko reikia geram šou. Buvo daug žmonių. Tikrai šaunu.

Pirmą kartą groji tokiai didelei auditorijai?
Taip.

Ar geriau nei groti mažuose klubuose?
Visiškai kita patirtis. Bet labiau mėgstu mažesnes erdves, nes ten daugiau intymumo. Bet festivaliai irgi gerai. Tik ten gerokai sunkiau groti, nes turi patenkinti didelės minios skirtingų žmonių poreikį. Bendrai paėmus, labiau mėgstu mažesnes vietas.

Kodėl taip skambi? Kas įtakojo dabartinį tavo garsą?
Esu didelis roko fanas. Ypač mėgstu My Bloody Valentine. Kai pradėjau groti grupėje boso gitara, kilo idėja elektroniniam projektui. Tad stengiausi tarsi apjungti visas savo įtakas.

Nuo pat savo pirmo projekto Sug(r)cane stengiausi pereiti per skirtingus muzikos stilius. Iš to ir gimė Sun Glitters. Kaip gimė pats garsas, nelabai galiu pasakyti, nes tai buvo labai organiškas procesas. Mums man gimsta organiškai, niekada nesistengiu kažko daryti specialiai. Tiesiog pajaučiu norą, impulsą ir kuriu. Ir iš to kas nors gaunasi. Bet procesą įvardinti labai sunku, nes bandau daug skirtingų variantų.

Bet pradžia buvo rokas?
Taip, grojau bosu, todėl galima taip teigti.

Kokią muziką grojai su  savo pirmąją grupe?
Kažką link indie roko. Ne visai tai, ką norėjau groti, bet Liuksemburge surasti 4-5 žmones, kurių skoniai sutaptų yra gana sudėtinga. Vienam bičui patiko Radiohead, kitam Oasis ir tuomet prisijungiau aš su My Bloody Valentine. Tad buvo sunku  pasiekti patenkinamą rezultatą. Stengiamės, kaip galėjom, bet galų gale gavosi indie rokas. Taip pat teko groti grupėje, kuri skambėjo kaip Tool. Grojau ir hardkoro grupėje, bet išbuvau ten tik 4 mėnesius. Buvau ryškiai ne savo vėžiose.

Tačiau tavo garsas dabar visai arti shoegaze nuotaikos prasme. Kaip supratai, kad mėgsti tokį erdvų ir melancholišką skambesį?
Iš pradžių labiau klausiau The Cure ir visų new wave reikalų. Liuksemburge buvo įrašų parduotuvė, pavadinimu Monoshop. Vyrukas iš tos parduotuvės žinojo, kad man patinka muzika, pilna sodraus gitarų skambesio bei garso sienų. Tas vyrukas parodė man naujos muzikos ir supažindino mane su tokiom grupėm kaip All Natural Lemon and Limeflavors. Labai gera shoegaze grupė, deja, išsiskyrus prieš keletą metų. Jie labai panašūs į My Bloody Valentine. Man labai patinka melodijos, o šita muzika turi daugybę puikių melodijų. Tas melodijas aš labai mėgstu, jos tokios melancholiškos. Ir tos garso sienos, tos erdvios melodijos, iš kurių tarsi girdi išplaukiant daug mažų melodijų… Grupės, kaip My Bloody Valentine ar Slowdive būtent tai ir turi. The Cure taip pat. Kaip pradėjau tuo žavėtis nepamenu. Pamenu, kad vaikystėje klausydavau Hit Connection. Mėgavau Pia Zadora bei Michael Jackson dainas. Nieko daugiau neturėjau. Būdavau namie, žiūrėdavau televizorių ir ten grodavo muzika. Tada atradau kitokią muziką. Ir dabar esu Sun Glitters.

Ar didelė Liuksemburgo muzikinė scena?
Labai maža, kaip ir pats miestas. Yra ten gerų grupių, bet problema yra ta, kad jos dažniausiai tėra žinomos Liuksemburge ir nelabai prasimuša už Vokietijos, Prancūzijos ar Belgijos ribų. Bet įdomių dalykų yra. Taip pat yra tokios grupės kaip Mutiny ar Inborn, tik jos groja visiškai kitokią muziką. Pirmieji yra gana sunkiai nusakomi, o Inborn groja kažką link post/math roko. Sun Glitters yra labiau elektroninis projektas.

Tavo muzikoje daug švaraus neiškraipyto vokalo. Dalis kūrinių labiau primena dainas nei elektronines kompozicijas. Taip pat kvietiesi vokalistus. Iš kur ši idėja? Kaip sugalvojai naudoti švarų vokalą, kas dažnai nebūdinga tokiam skambesiui?
Dėl vokalo mane labai įkvėpė Burial, kuris naudoja sempluotus vokalus, tiesa, labiau iš r’n’b scenos. Tačiau ne tame esmė. Jis man čia padarė didelę įtaką. Bandžiau daryti kažką panašaus. Vokalai, ypač albume Everything Will Be Fine, yra iš mano senesnio projekto įrašų, kurio kelias dainas aš tiesiog nusemplavau. Taip pat bendradarbiavau su Steffaloo bei Rob Boak, kurio švarus vokalas skamba viename mano kūrinyje. Tačiau dažnai sempluoju savo senesnių grupių, projektų kūrinius. Kartais randu gerų dalykų. Bet niekada kūrybinis procesas neprasideda nuo tam tikro vokalo paieškų, nes pirmiausia sukuriu melodiją, tada seka bosas ir ritmas, o paskutinis dažniausiai eina vokalas.

Tai kūrinio melodija tau tarsi formuoja bendrą nuotaiką?
Taip, tai labai svarbu. Tai tarsi išreiškia kūrinį, tai ką kūrinys nori pasakyti, jausmus, kuriuos nori perteikti. Bandžiau pradėti lipdyti kūrinius nuo ritmikos ar boso, tačiau būdavo nelengva. Man svarbiausia yra surasti tikrai mėgstamą melodiją ir pagal ją formuoti likusią kūrinio struktūrą. Nes melodija yra tarsi kūrinio širdis. Kai kuriuos kūriniuose (pvz.: Too Much To Lose) pirmas garsas tarsi pristato visą kūrinį. Šito pirmo garso pajauta yra labai svarbi kūriniui. Surasti tinkamą melodiją nėra lengva. Padarau daug kūrinių, kurių po to atsisakau. Turi tiesiog pajausti.

Kaip tavo muziką veikia aplinka. Gyveni Liuksemburge, tad ar tave įkvepia pats miestas?
Gimiau Liuksemburge, užaugau Liuksemburge, bet mano tėvai yra portugalai, tad pabandyk įsivaizduoti portugalą, gyvenantį Liuksemburge, šalyje, kur dangus dažniausiai pilkas. O tu atvykai iš Portugalijos, kur dažniausiai saulėta. Tad toks ir yra Sun Glitters pasaulis – džiaugsmas ir melancholija viename.

Tavo naujausias EP vadinasi Insane, nors tavo muzika – gana rami. Iš kur toks pavadinimas?
Šis EP buvo įrašytas turo su Gonjasufi metu. Tuomet grojau keletą šou ir tai buvo puiki patirtis. Žmonės klausinėjo, ar turiu kokios atributikos, CD pardavimui. Neturėjau nieko – nei vinilų nei CD. Tuomet ir nuėjau į parduotuvę, nusipirkau CDR’ų ir iškepiau šį specialų EP. Pavadinau jį taip todėl, kad šis žodis puikiai nusako, koks tai buvo turas. Įrašiau ten tris kūrinius iš Everything Will Be Fine, singlą The Wind Caress Your Hair, Insane, žinoma, taip pat gyvą Too Much To Lose versiją ir dar tris kūrinius.Tai net nelabai kūriniai, greičiau eskizai, kuriuos padariau traukinyje turo metu, tad šis EP – labai proginis. Greičiausiai įdėsiu jį į Soundcloud ar Bandcamp.

Kaip techniškai apdirbi semplus?
Žmonės manęs visada to klausia. Reikalas tas, kad aš nieko nesempluoju. Jie skamba kaip semplai, nes aš sukuriu melodijas su Reaktor programa ir jas užloopinu. Taip pat naudoju savo senesnių projektų medžiagą. Kai kurias dalis užloopinu, o po to pridedu specifinę ritmiką. Bet mano muzika nėra paremta semplavimu, net jei taip ir atrodo. Ir aš nesempluoju kitų žmonių kūrinių. Ypač, kai neturiu tam leidimo.

Ką manai apie Burial, kuris sempluoja garsius pop kūrinius?
Tai dalis jo koncepcijos. Aš tai gerbiu. Jis pasirinko tokį būdą ir man tas labai patinka. Hiphopas irgi paremtas 50ųjų – 70ųjų semplais. Toks stilius. Nelabai noriu to diskutuoti, nes čia kiekvieno asmeninis reikalas.

Jei Justin Timberlake tau pasiūlytų prodiusuoti jo kūrinį, ar sutiktum?
Žinoma, kodėl gi ne. Jei jis to prašytų, nes mėgsta mano muziką, aš jo muziką taip pat pasistengčiau padaryti geresnę. Pagal pop standartus jis kuria tikrai gerą muziką. Ir to nenuneigsi, patinka jis tau ar ne. Žinoma, man nepatinka dirbtinai prodiuserių sukurti atlikėjai. Bet gerbiu Justin Timberlake ir Justin Bieber taip pat.

Tokie atlikėjai kaip Burial sempluoja pop kūrinius (pvz.: Rihanna). Tad jei mėgsti Burial, kodėl turėtum nemėgti Rihanna. Vienąkart vairuodamas išgirdau Blink 182. Tai nėra mano muzika, bet kūrinys ir melodija mane žiauriai užkabino. Tik po to sužinojau, kas ten grojo. Galbūt, jei būčiau žinojęs iš anksto, mano reakcija būtų kitokia. Muzika patinka arba ne. Nieko čia nepriteisėjausi. Kas vienam yra mėšlas, gali labai patikti kitam.

Tai nemanai, kad egzistuoja bloga muzika?
Kas yra bloga muzika? Bloga muzika, ko gero, yra ta, kurią darydamas žmogus nejaučia malonumo. Kai, tarkim, kažkas daro muziką tik dėl pinigų. Galbūt tai yra bloga muzika. Bet jei muzikos kūrimas tau teikia malonumą, tai jau bus gera muzika. Čia tas pats, kas diskutuot apie spalvas.

Tavo muzikos skambesys dažnai yra siejamas su witch house scena. Taip pat jis primena Tri Angle leiblo skambesį. Ar jautiesi šios scenos dalimi, ar manai esąs atskirai nuo viso to?
Manau, kad nesu visa to dalis, nes mano skambesys gana skiriasi nuo šių scenų. Žinoma, mus daug kas ir sieja, nes tarkim toks kūrinys kaip The Wind Caress Your Hair yra kažkas tarp witch house ir chillwave, nes jo skambesys tamsesnis. Beto tokie kūriniai kaip Everything Could Be Fine yra gerokai šviesesni. Tad mano muziką nusakyti gana sunku. Kartais tai post dubstep, kartais chillwave. Kartais vadinu savo muziką indietronica. Taip pat mane labai įtakoja Warp atlikėjai.

Kokie tavo artimiausi planai?
Grosiu keliuose festivaliuose. Mane išgirsti bus galima Spectrum, Tendenze, The Waves Vienna festivaliuose. Tada rugsėjį pasirodys mano naujas 7” Lefse Records leible. Taip dirbu ties sekančiu albumu. Nežinau tiksliai, kada jis pasirodys. Taip pat dirbu ties vienu projektu, bet kol kas laikau jį paslaptyje. Taip turiu pabaigti ir išleisti daug remiksų.

Kodėl pasivadinai Sun Glitters?
Kažkokios priešistorės čia nėra. Tiesiog ieškojau pavadinimo naujam projektui. Nemėgstu to daryti, nes labai sunku ką nors rasti. Net nepamenu, kaip susidūriau su šiuo žodžių deriniu. Atsimenu, net naudojau chillwave pavadinimų generatorių, rastą inernete. Nieko gero ten neradau, nes žodžiai pasirodė labai dažnai naudojami. Bet pavadinimas nieko ypatingo nereiškia. Tiesiog galvoju, kad tai geras pavadinimas, nes jis gerai atspindi mano muziką. Radau jį tiesiog netyčia.

Tai kada atvarysi į Lietuvą?
Būsiu ten spalį. Grosiu Vilniuje. Kitądien keliausiu į Latviją. Nors dar nepapildžiau savo vebsaito šia informacija.

Sun Glitters Vilniuje spalį. Daugiau info jau greit.

Bangos Interviu Sūru

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *