Lapkričio 20 dieną Sasha Song’s Jazz’o klube koncertuos labai įdomus tarptautinis kolektyvas Stereo Drums. Šis improvizuoto jazz’o projektas pirmą kartą surengs koncertus Vilniuje ir Kaune. Pakalbinome projekto idėjinį lyderį Leonardą Pilkauską – apie kas, kur ir kodėl.
Prisistatyk. Kas esi, iš kur esi, ką veiki?
Esu Leonardas Pilkauskas. Muzikuoju liežuvėliniais instrumentais ir esu kompozitorius, kuriu muziką. Gimiau Vilniuje, šiuo metu gyvenu Amsterdame, studijuoju Amsterdamo konservatorijoje.
Nuo ko prasidėjo tavo muzikinis kelias?
Mano muzikinis kelias prasidėjo nuo liaudies dainų ir ritmikos paruošiamųjų būrelių, kurie būdavo organizuojami M.K. Čiurlionio menų mokykloje. Tokie įvykiai susiklostė, kai man buvo penkeri metai. Šiuo metu, kai man dvidešimt septyneri, savo sąskaitoje turiu du bakalauro studijų diplomus ir po šių mokslo metų įgysiu magistro diplomą.
Kalbant apie muzikinę karjerą, tai ji prasidėjo ne taip ir senai. Prieš kokius du, tris metus, kai pradėjau atvažinėti į Lietuvą ir rengti įvairius projektus, pristatinėti savo muziką.
Kodėl dabar užsiimi muzika, o ne kokia nors kita profesija? Juk labai didelė dalis lietuvių muzikantų ir kitų menininkų teigia, jog iš menininko profesijos neįmanoma užsidirbti.
Nemanau, kad klausimas „kodėl“ tiktų kalbant apie racionaliais dėsniais paremtą pasaulį. Galima daug spekuliuoti, tačiau muzikanto profesija šiais industriškai masyvios produkcijos laikais gali būti labai plati: muzikantas gali būti mokytoju, organizuoti savo projektus, pristatinėti save pasauliui, dirbti kokius nors kitus darbus ir puikiai. Yra dar vienas dalykas, kurį labai svarbu įsisąmoninti – gyvename laikais, kai norint išlikti kūrybingu, reikia turėti dviejų tipų darbus, t.y. vieną, kuris apmoka tavo nuomą, ir kitą, kuris tau patinka.
Aišku, kad išimtys tik patvirtintų šią taisyklę, bet esu kas esu, darau ką darau, todėl yra kaip yra.
Ar neatsibosta dirbti beveik vien su muzika?
Nemanau, kad aš labai daug metų sukuosi muzikoje, muzikos industrijoje. Aš net manau, kad tikrasis muzikos industrijos „žvėris“ prie manęs net neprisilietė. Taip galbūt yra, nes aš niekur neskubu. Iš tiesų stengiuos būti nuoširdus ne tik sau, bet ir muzikai ir muzikantams, su kuriais susiduriu, arba su kuriais dirbu. Pastaruoju metu daugiausiai pastangų dedu pristatant ir rengiant naują projektą – kolektyvą Stereo Drums. Todėl, kaip sakoma, geriau kelias su širdimi, nes kitaip būna labai liūdna.
Ką savo darbais, savo muzika nori pasakyti klausytojui? Ar apskritai sieki jį kaip nors paveikti, padaryti kokią nors įtaką?
Savo darbais noriu pažinti pasaulį. Kaip žinia, į pažinimą reikia eiti kaip į kovą, nes niekas šiame pasaulyje neduodama veltui, todėl savo muzika aš dažnai bandau interaktyviai iššaukti atspindį publikoje. Orientuodamas savo muziką į žmones bandau save mokyti disciplinos ir siekti Dieviškumo.
O kas, tavo manymu, yra tas Dieviškumas?
Viskas kas paneigiama, ir kas nėra sekta.
Kas yra Stereo drums project?
Nusprendėme šį projektą pavadinti Stereo Drums, nes jame muzikuoja du būgnininkai. Pavadinimas su šarmu, bet aš esu tikras, jog šiuo atveju jis nėra svarbus, kadangi atmosfera ansamblyje nuotaikinga.
Mes su Ivars Arutjunjans norėjom surinkti kolektyvą, kuriame susijungtų trys šalys, prijungėm ir Kaspars Kurdeko. Abu muzikantai iš Latvijos, jie muzikuoja perkusiniais instrumentais – būgnais. Iš Estijos prisikvietėm kontrabosistą Peedu Kass. Tai dar vienas talentas, kuris bręsta ne valandomis, o dienomis. Per dieną įgauna kokius tris vienetus talento. Taigi mes surengėme koncertą Rygoje ir kadangi mums patiko visiems kartu muzikuoti, nusprendėm surengti koncertinį turą ir įrašus. Šiuo metu jau pabaiginėju kurti muziką, tada mes ją visi sujungsime ir pristatysim ją visoms trims Pabaltijo tautoms lapkričio 20-27 dienomis.
Kokią muziką grojate?
Stereo drums projekte pristatysim savo kompozicijas ir greičiausiai aranžuotes. Labai sudėtinga kažką prognozuoti dėl to, kad ne nuo manęs vieno viskas priklauso.
Galbūt ateityje grupėje bus daugiau nei du būgnininkai?
Nežinau. Kol kas ateitis labai sąlygota. Reikia pergyventi šį koncertinio turo išbandymą ir tada galvoti kaip kas bus. Galbūt sekančiais metais surengsime su Kaspars „Stereo clarinets“…
Grupėje esi vienas lietuvis, o kiti du nariai – latviai ir vienas estas. Kaip skirtingos jūsų tautybės veikia jūsų kūrybą ir atlikimą? (Jei tai apskritai veikia)
Dar neišsiaiškinau, kaip veikia. Reikia daugiau laiko pabūti kartu. Mane žavi vien ta idėja, kad mes susirinkom iš visų trijų skirtingų šalių. Tuo pačiu aišku mes atsinešam ir skirtingą požiūrį į muziką, ir nuomonę, ir skirtingai patirtas muzikines įtakas, o mūsų darbas bus sujungti visą tai į vieną darnią, muzikalią, organizuotą muzikantų grupę.
Visi gyvenate Olandijoje. Ar ši šalis padiktuoja kokių nors muzikinių idėjų?
Šiuo metu gyvename dvejose šalyse. Aš su Kaspars reziduoju Amsterdame, o Peedu ir Ivars gyvena Danijoje. Miestas labai sunkiai gali diktuoti kažkokias idėjas. Amsterdamas – labai įdomi vieta, bet sunku būtų išskirti kažką ypatingo…
Aišku sutinku, kad čia daug įdomių ir talentingų žmonių, bet galiausiai visas įdomias idėjas renkuosi per šiuolaikinį medijos strymą, kurio pagrindiniai taškai – Vakarų Europa ir New York’as.
Ar ketinate išleisti savo albumą ar ką nors panašaus?
Norėčiau, tačiau žiūrėsim kaip mums seksis dirbti su nauja medžiaga.
Kokie kiti ateities planai su Stereo drums?
Tie patys kaip ir kiekvieną dieną – suvalgyti obuolių.
Koncertuosite Vilniuje ir Kaune. Ar pasirodymai Lietuvoje bus skirtingi?
Vilniuje bus pirmasis mūsų koncertas, taigi tai – premjera. O Kaune bus jau trečias koncertas, todėl šis pasirodymas turėtų būti ypatingas tuo, kad jame mes turėtume atrodyti susigroję. Taip pat tai paskutinis koncertas Lietuvoje, todėl nepriekaištingai Kauno publikai bandysiu pristatyti koncertą Menininkų Namuose su nedidele staigmena, todėl stengsimės ir dėsim visas pastangas tai staigmenai įvykdyti.
Ko tikitės iš lietuviškos publikos?
Nieko, tiesiog likti savimi!
—
Stereo drums kolektyvas Lietuvoje pasirodys lapkričio 20 dieną, 17 valandą Vilniuje, Sasha Song‘s jazz klube (Vingrių g. 25), ir lapkričio 22 dieną 18 valandą, Kauno menininkų namuose. Šio koncertinio turo metu Baltijos šalyse grupė pirmą kartą įrašinės savo kūrinius, todėl jų paklausyti internetinėje erdvėje kol kas neįmanoma. Tačiau, kad būtų aiškiau kas čia ir kaip, gali pasiklausyti Leonardo kuriamos muzikos galima štai čia: http://soundcloud.com/leonardaspilkauskas
Rudeninėmis – jazz’iškomis nuotaikomis, specialiai www.suru.lt – Austėja Beinartaitė iš Amsterdamo.
[nggallery id=449]