NATTEN – vienas iš laukiamiausių vardų festivalyje Supynės 2013. Keturių vyrukų banda iš Švedijos, kurianti tamsų, plaukiantį disco. Kaip iš Twin Peakso.
Robin Donaire – elektronika/perkusija, Fredrik Adolfsson – sintezatoriai/perkusija, Jan Sydolf – bosas, Arvid Lärksäter – trimitas. Susikūrę 2010, turi porą puikių įrašų, kuriuose ambient muzika paverčiama miglotu disco. Šiek tiek susirašėme:
Žinome jūsų muziką, bet nedaug apie jus. Prašau pristatykite šiek tiek save.
Sveiki, mes esame muzikinis kolektyvas iš Stokholmo. Mes esame geriausi draugai, brothers in arms. Mes kuriame viską kartu kaip vienis, pereidami per kiekvieną stadiją, kurioje dalyvauja visi grupės nariai. Mes dirbame be įrašų studijos užnugario, todėl mes turime absoliučią kūrybinę laisvę. Vienintelis dalykas, kurio nedarome patys, tai yra grupės vadyba.
Natten yra pasirinkę retą įrašų formatą – kasetes. Ką jums tai reiškia, kodėl taip darote?
Kasetės, taip pat kaip ir plokštelės, yra kelias atiduoti tam tikrą duoklę senąjai įrašo filosofijai. Mums yra labai svarbus pilnas įrašo, kaip produkto, klausymas. Ne vien singlų, kurie yra tokie populiarūs šiandien. Mes esame dėkingi Zeon Light įrašų studijai, kurie sutiko išleisti mūsų pirmąjį įrašą. Nuo tada mes turime puikius santykius su jais, o mūsų nuomonė dėl kasečių įrašų yra ideliai sutampanti.
Koks muzikinis formatas yra tinkamiausias jums? Kada mes išgirsime pilnametražį Natten albumą?
Mes žiūrime kas geriausia fanui, klausytojui, atradėjui. Kai kūryba priartėja prie singlo ar albumo, mums tai nėra itin svarbu. Mes tiesiog kuriame muziką, tada nusprendžiame, kad norime ją įrašyti. Po įrašymo mes pereiname visus kūrinius, dėliojame juos drauge, analizuojam, kurie tinka kartu, kurie ne. Mūsų rezultate kol kas – du EP ir dveji singlai. Jei nutiks taip, kad kurdami suprasim, kad turime dviejų valandų įrašą, išleisim dviejų valandų produktą. Iš esmės mums nesvarbu konkretus formatas. Mes tiesiog kuriame muziką.
Kokia yra jūsų nuomonė apie naujas muzikines prieigas – soundcloud, Spotify ir pan. Ar esate šių sistemų fanai, ar renkatės fizinius formatus?
Soundcloud, Spotify – puikūs vartai į muzikinį pasaulį. Šie formatai yra industrijos ateitis ir mes esame laimingi, jog naudodamiesi jais, žmonės gali surasti kelią pas mus. Mums tai yra patogi priemonė dalintis savo kūryba. Mes būtumėm per daug arogantiški, jei teigtumėm, jog nesuprantam, kad visa muzikos rinka yra varoma singlų, kas iš kitos pusės yra kiek liūdna, nes per šias platformas tu matai tik dalinį autoriaus veidą. Todėl mums patinka old-school įrašų būdai, nes tai yra kitoks muzikos potyris, kitoks muzikos išgyvenimo laipsnis.
Kokią muziką klausote, kas jus įkvepia?
Mes klausomės daugybės stilių muzikos. Mūsų daug, todėl nėra taip paprasta vieningai atsakyti. Bet stilistika varijuoja tarp jazz, minimal techno, dubstep, reggae, dub, disco. Galbūt pagrindinis požymis mūsų klausomoje muzikoje yra ne-linksmumas, tamsumas. Kiekvienas iš mūsų atsineša skirtingus, labiausiai patinkančius taškus ir inkorporuojame į savo kūrybą. Rezultatas yra NATTEN.
Jūsų muzikoje yra daug gyvų instrumentų. Kaip šis konceptas išsivystė, kas buvo pradininkas NATTEN muzikos?
Mes laikome save gyvos muzikos grupe. Mes neturime konkrečios idėjos įrašyti kūrinį. Viskas nutinka labai kūrybiškai, kai mes jamminam studijoje per repeticijas. Kiekviena mūsų daina yra nuotaikos evoliucija, unikalumas ir individualumas. Kiekvienas iš mūsų klauso vienas kito grojant ir stengiasi teisingai suprasti, atspindėdami savo emocija. Viso to produktas ir yra kūrinys. Mums nebūtų įmanoma dirbti su prodiuseriu, kuris duotų nurodymus kada ką daryti.
Jūsų klipų video yra nepaprastai kinematografiški. Jei galėtumėt perrašyti filmui muziką, kuris tai būtų?
Turbūt Blade Runner. Jame yra pilna naktinio bliuzo ir filmo atmosfera yra nuostabi. Ten visą filmą lyja ir jis turi tokį patį dvelksmą kaip ir NATTEN muzika.
Ar Švedija tinkamai supranta jus? Kaip sekasi dirbti ne komercine muzikine linkme? Kokiose šalyse dar esate groję?
Švedija yra nuostabi platforma muzikai. Čia buvo ir yra nuostabių atlikėjų, dainų kūrėjų, prodiuserių, nors ir jie dirba daugiau su komercine muzika. Tačiau čia yra ir didelis underground‘as. Iš esmės čia yra pakankamai didelis susidomėjimas muzika, taigi čia yra stipri muzikos rinka. Tapti populiariais ar garsiais, niekada nebuvo mūsų tikslas, mes tiesiog norime groti ir kartais Švedija nėra tokia priimtina mūsų muzikai kaip kitos šalys. Tai ir yra priežastis, dėl ko mes pradėjome groti užsienyje – Lietuvoje, Latvijoje, Anglijoje. Mes rengiamės į turą, kuriame aplankysime Lenkiją, Čekiją, Vokietiją ir kitas šalis. Mes tikimės sutikti įdomių žmonių, dalintis savo muzika su visais, kurie tam mato tikslą.
Ar muzika yra pagrindinė jūsų veikla, ar jūs turite darbus nuo aštuonių iki penkų?
Muzika yra ir visada bus pagrindinė veikla ir aistra. Kartais mes turime padirbėti ir ne tokius malonius darbus, kad užsidirbtume papildomai pinigų. Bet kai tu nenori adaptuoti muzikos taip, kad patektum į mainstream’o normas, tu automatiškai patalpini save į tokią poziciją, kurioje suvoki, jog neuždirbsti tiek pinigų, kiek galėtum muzikinėje erdvėje. Bet šią kainą mes susimokame su džiugesiu.
Ką žinote apie Lietuvą ir festivalį Supynės?
Mes esame buvę Lietuvoje ir esame labai patenkinti. Mums labai patiko atmosfera, žmonės ir faktas, jog čia yra stipri muzikinė scena. Mes nežinome daugiau apie festivalį negu įmanoma pasiekti internetu, tačiau mažiausia, ką mes galime pasakyti – mes labai laukiame jo, norime prisipildyti nauja patirtimi. Line-up‘as atrodo puikiai ir mes nekantraujame ten sugroti!