Health goth

Vizualiniu turiniu jaunus protus tvindantys socialiniai tinklai Tumblr, Pinterest ir Facebook neretai būna erdvėmis, kuriose užgimsta patys neįprasčiausi internetinės kultūros judėjimai.

Jų užkampių bendruomenės su gera ironijos doze susmulkina ir sumaišo skirtingus simbolius, subkultūras ir estetiką, o to pasekoje gimę dariniai karts nuo karto atranda kelią ir į realų pasaulį bei pop-kultūrą. 2012 metais tai buvo witch house, bene labiausiai į realią subkultūrą panašus micro-žanras, 2013 – seapunk, kurio vizualinė estetika nustelbė muziką. Šiais metais tamsesniuose interneto skersgatviuose vis garsiau girdisi dar konceptualesnis pavadinimas – health goth.

Įvairūs micro žanrai yra šiame dešimtmetyje atsiradęs savi-ironija persmelktas reiškinys ir daugelis klaidingai juos lygina su realiomis subkultūromis bei kritikuoja dėl išliekamos vertės ir svarbumo stokos. Tačiau šios mikroskopinės subkultūros ir nelaiko savęs rimtais judėjimais su giliais idealais ar ilgalaikėm vizijom. Viskas prasideda nuo dirbtinai išgalvotų terminų, kurie po to juokais būna  priskiriami konkrečiai estetikai ar muzikos stiliui. Health Goth yra vienas iš tokių pavyzdžių.

HEALTH GOTH

Šis junginys atsirado metų pradžioje, kuomet Portlando alternative r’n’b grupės Magic Fades nariai sukūrė Facebook puslapį Health Goth. Jo tikslas buvo tiesiog sarkastiškai įvardinti jau egzistuojančią estetiką, kuri dažniausiai pasireiškia (bet neapsiriboja) per drabužių dizainą. Futuristiniame health goth stiliuje persipynė goth, cyberpunk ir sportinės aprangos elementai, tačiau vizualiai tai atrodo subtiliau nei per cyber goth festivalius ir stilingiau nei paprastose kačelkėse. Populiariausi sporto brandai ir ypač jų remiksavimas taip pat nesvetimi health goth elementai.

Nike Health goth

Health Goth puslapiui sparčiai augant šis terminas vis dažniau atsirasdavo ir normalioje žiniasklaidoje. Net ir realių mados dizainerių Alexander Wang ir Rick Owens kolekcijos buvo persmelktos Health Goth stiliumi.

Bet net ir internetinis folkloras turi savybę būti skirtingai interpretuojamas.  Dark techno prodiuseris DeathFace į health goth pavadinimą nusprendė pažiūrėti pažodžiui ir Vice žurnalo bloge publikavo satyrinį straipsnį 10 Commadements of #healthgoth. Be taisyklių kaip sportuoti ir elgtis sporto salėje, sąraše buvo ir tokie įsakymai: „Pre-workout is better than cocaine, because instead of talking about bullshit for an hour, you get a sick pump, and everyone loves vascularity“ bei: „Healthgoth is a completely made-up subculture, but it means that I don’t have to change out of my gym clothes to go out, so I’m all for it“. Pirminiams autoriams toks jų termino interpretavimas nelabai patiko, nes jie norėjo, kad health goth liktų tik estetikos apibūdinimas.

Health goth pavadinimą perėmus DeathFace komandai šis terminas tapo kiek ironišku judėjimu apjungiančiu tamsią šokių muziką ir aktyvų gyvenimo būdą. Atsirado net health goth biblija su sveikos gyvensenos patarimais sunkios muzikos mylėtojams. Tai iškėlė dar daugiau klausimų: „Ar jis čia rimtai?“

Health Goth 2

Tačiau ar kas nors paklausė, ko nori „tikrieji“ gotai?

Kiekviena subkultūra turi savo puristų, geriausiai žinančių, kas yra trVe, o kas ne. Ir kai kurie 2k metuose gyvenantys nakties romantikai jau pareiškė savo susirūpinimą:

True Goth

Apmąstymais dalinasi ir vietiniai tamsos riteriai:

True Goth 2

Tačiau, kad ir kokią nebūtą grėsmę įžvelgtum internete užgimusiuose micro-judėjimuose, kova prieš juos Facebooko amžiuje daugiau kelia juoką. Tai būtų tas pats jei kačių mylėtojai piktintųsi lolcats memais, nes jie skleidžia melą apie jų augintinius. Cituojant undergroundo menininkę ir aktyvią Vilniaus health goth propaguotoją Shaltmirą: „Oldskūlai vartosi savo grabuose-lovose, o tuo tarpu healthgoth’ai bėgioja ir daro jogą“.

Shaltmira_health_goth

Šmotkės

4 Replies to “Health Goth – tamsa perpinta su sveika gyvensena”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *