Kas yra kokainas?

Kokainas yra greitai veikiantis nervinės sistemos stimuliantas, išskirtas iš kokos (Erythroxylum coca) krūmo lapų. Šis krūmas auga Andų kalnuose Bolivijos, Peru ir Kolumbijos teritorijose.

Gatvėse jo parduodama už 100 milijardų per metus. (Jei ką, Starbucks tiek neuždirba… Gal reiktų keisti profilį?)

 

Visam pasaulyje kokainas tapo populiariu atpalaiduojančiu narkotiku. Visos socialinės klasės, įvairiausias amžius, religinės ir politinės nuostatos – visur rasim kokaino vartotojų.

Inkai naudodavo kokos lapus savo religinėse ceremonijose. Kalnų darbininkai naudodavo kokainą, kad išvengtų aukštumų sukeltos ligos. Kaip žinot, kuo aukščiau į kalnus, tuo mažiau deguonies. Mažai deguonies – blogai miegi, silpnai jautiesi, skauda galvą, pykina, tinsta rankos ir veidas. O fizinis aktyvumas šiuos simptomus dar sustiprina. Taigi, kokos lapus kramtydavo, virdavo iš jų arbatas. Rezultatas – daugiau energijos, mažiau jaučiamas alkis, ilgiau darbingas.

Pagrindai

Kas tai, kaip atrodo, kaip nustatomas švarumas, kas yra krekas (crack cocaine)?

Kokainas (benzoylmethylecgonine) yra stimuliantas, kuris gali būti rūkomas, uostomas(„dorožkės“ greit pasisavinamos per nosies membraną) ar [susi]leidžiamas (žinoma, prieš tai ištirpinus vandenyje). Kaikurie ištrina kokainu dantenas. Šis narkotikas turi vietinio anestetiko savybių. Kontaktuodamas tiesiogiai su gleivingais audiniais, jis sukelia nutirpimą (burna, vagina, išangė, akys). Novokainas (sintenis į kokainą panašus reikalas), naudojamas dantistų, sukelia panašius pojūčius. Kokaino molekulė turi cheminių savybių, kuri leidžia itin gerai pereiti smegenų-kraujo barjerą

Kainos (aš pats tai nežinau, bet draugų pažįstami sakosi kažkur girdėję) labai svyruoja: nuo 50 iki 300 Lt už gramą. Svyravimai priklauso nuo to, per kiek rankų produktas praeina nuo Kolumbijos kalnų iki galinės kišenės. Laboratorijose, kur iš lapų gaunamas šis sniegelis, grynumas gali siekti 90-100%. Didmenininkai perka mokėdami apie 3.000 USD už kilogramą (nesikabinėkit prie skaičių, čia tik bendram įsivaizdavimui). Tada jie veža kokainą pvz. į JAV, kur distributoriai gali mokėti 18-22.000 USD už kilogramą. Gali mokėti ir 30.000 USD, jei jis ypač švarus. Tada perparduoda dileriams. Tie kitiems ir t.t. Kiekvienas siekia padidinti savo pelną (keista, ar ne?), todėl kokainą skiedžia. Kol pasiekia vartotoją, jis būna praskiestas keletą kartų (20-65% grynumo). Skiedžia su kepimo soda, krakmolu, vitaminu C, cukraus pudra, talku, pieno milteliais ar šiaip anestetikais (nutirpimo efektui sukelti).

Kokainas taip pat žinomas kaip sniegelis, snaigės, miltai ir t.t. Atrodo kaip balti milteliai.

Krekas yra apdirbta, stipri šio narkotiko versija, kuri atrodo kaip balsvai gelsvi ar rusvi kristalai. Jis rūkomas. Poveikis trumpesnis (apie 5 min), bet intensyvesnis. Krekas pasiekia vartotoją turėdamas 75-90% gryno kokaino.

Kaip jis gaminamas: kokaino milteliai ištirpdomi sodos tirpale ir verdami, kol išgaruoja vanduo. Pavadinimas „crack“ kilo iš garso, kuris pasigirsta uždegus kristalą. Jie parduodami maišeliuose ar vamzdeliuose po 300-500 mg ir tiek panašiai užtenka dviem – trims kartams. Krekas išpopuliarėjo devintajame dešimtmetyje dėl savo patrauklios kainos. Rūkyti daug kam atrodė mažiau pavojinga, nei leistis ir kiekio reikdavo daug mažesnio. Vieną kreko kristalą (kuris gali sverti nuo 0,1 iki 0,5 g) dileris gali parduoti už 30-50 Lt, o kartais, ypač „draugystės“ pradžioje – ir už 10 Lt.

Kaip ten bebūtų, nesvarbu kokia forma vartojamas, kokainas priskiriamas stiprią priklausomybę sukeliančių narkotikų grupei.

 

Kokaino efektai

Ką jis daro, fizinis ir psichinis efektas apsinešus, kas nutinka smegenyse, grįžimas į normalią būseną,

Iš pradžių pasijunti šių metų Eurovizijos nugalėtoju. Pakyla kraujo spaudimas ir dažniau plaka širdis. Vartojantys sako jaučiantys energijos antplūdį.

Kokainas suveikia greitai, bet efektas trumpalaikis. Uostant efektas prasideda po 10-15 sekundžių, pikas pasiekiamas apie penktą minutę, o pasibaigia džiaugsmas po 20-30 min. Kreko poveikis trunka 5-10 minučių.

Kokainas stimuliuoja centrinės nervų sistemos ir kardiovaskuliarinės sistemos ląsteles. Smegenų ląstelės kvailinamos maloniais pojūčiais (panašu į seksą ar gardų maistą), atpalaiduojamas dopaminas. Dopamino absorbcija atgal yra stabdoma, taip pratęsiant malonumo pojūtį. Galų gale šis stabdis atleidžiamas ir efektas greitai išnyksta.

Kokainas turi bjaurią savybę – ta pačia doze greitai nustojama mėgautis. Jei kokainas vartojamas 2-3 kartus per savaitę, greitai išsivysto tolerancija. Tada norisi daugiau ir dažniau. Kadangi dopaminas atlaisvinamas dirbtiniu būdu, ilgainiui darosi sunku jį atpalaiduoti natūraliais metodais. Va ir eini grąžinti balionėlių, kaip tas paršiukas. O geismas tarp aukštumų stiprėja. Prasideda vadinamosios kokaino psichozės. Žmogus pradeda pyktis su realybe (ir kaip nesipyksi, jei ji nedžiugina?), prasideda paranoja, nerimas. Gali atsirasti akustines haliucinacijos, agresijos priepuoliai.

Psichiškai kokainas suteikia ekstazę ir pasitikėjimą savimi. Būni labiau linkęs bendrauti, kalbėti.

Fiziškai jautiesi keistai: „kietas“ žandikaulis, išsiplėtę vyzdžiai. Spaudimas, pulsas, temperatūra linkę kilti. Jei nesi fiziškai geros formos, būk atsargus. Gali jaustis itin stiprus ir seksualiai susijaudinęs.

Grįžimas į normalią būseną nėra malonus. Net po vieno “kelelio“ jautiesi apsiblausęs ir pavargęs. Pusvalandis energijos atima jėgas kelioms valandoms.

Ilgalaikis poveikis

Kokainas slopina apetitą. Prasideda nemiga, dirglumas, nepasitikėjimas kaikuriais žmonėmis. Tai gali tęstis net kelias dienas, atsiranda „zombio efektas“ – depresija, nesugebėjimas susikoncentruoti, galvos skausmas…  Tęsti? Kai kažko labai norisi, o jau išleidai visus pinigėlius, ką darai? SMS kreditai, skolos, kas toliau? Nusikaltimai. Kalėjimas. Vazelinas. Taip pat nereikia pamiršti užkrečiamų ligų, jei pasirinkai kokainą vartoti intraveniniu būdu ir daliniesi adata – ŽIV/AIDS vis dar neišgydomi…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Šalutiniai efektai: hemoptizė, brochospazmai, niežulys, karščiavimas, krūtinės skausmai, plaučių ligos, gerklės skausmas, astma, kimus balsas, negilus skausmingas kvėpavimas, į gripą panašūs simptomai… Stipriai pažeidžiama nosies gleivinė, sutrinka kvapų jautimas (padidėja pavojus apsinuodyti sugedusiu maistu). Kartais prasideda kraujavimai iš nosies, vidinė nosies pertvara tiesiogine ta žodžio prasme suyra nuo ardančio kokaino poveikio. Nori pažiūrėti iš arčiau? Prašom.

Perdozavimas

Kiek suvartojus galima perdozuoti? Kokia mirtina dozė?

Manoma, kad 1.2 gramai kokaino, suvartoto per burną arba 750-800 mg, kai naudojama intraveniniu būdu ar įkvepiant, gali būti mirtina dozė. Nors aprašyta daug atvejų, kai mirtį ar fizinius sutrikimus sukeldavo ir daug mažesnės dozės. Dažniausiai perdozuojama neatsargiai paskaičiavus dozes, taip pat kai kažkas „draugiškai“ ištirpina kokainą gėrimuose. Apskritai saugios kokaino dozės nėra. Galima perdozuoti net įkvėpus santykinai nedidelį jo kiekį.

Kas nutinka? Prasideda konvulsijos. Sutrinka širdies ritmas. Kartais apmiršta smegenų centrai, atsakingi už kvėpavimą. Padariniai – fatališki.

Pamaišom?

Alkoholis: kartu su kokainu sąlygoja kokaetileno išsiskyrimą organizme – daugiau streso širdžiai ir kepenims.

Amfetaminas – vargu ar kas maišys su juo, nes efektas labai panašus. Jei visgi – didesnis stresas širdžiai, padidėjusi apsinuodijimo rizika.

Kanapė – sunkiai numanomi rezultatai. Vieni sako, kad nepasiekia žolės paprastai sukeliamo efekto. Kitiems vizijos ryškesnės.

Ekstazi – populiarus mišinys klube. Nėra ryškaus pavojaus, tik didesnė fizinė įtampa.

Heroinas – mišinys dar žinomas kaip „speedball“: du narkotikai padidina vienas kito veikimą. Kokainas veikia kaip stimuliantas, verčiantis širdį plakti greičiau, bet greičiau nustoja veikti. Heroinas lėtina širdies ritmą. Rezultate jūsų širdelė kiek pasimeta. Amerikiečių komikas John Belushi (1949-1982) ir kitas tos pačios šalies aktorius bei muzikantas River Phoenix (1970-1993) mirė dėl šito derinio.

Ketaminas  – moderni kombinacija, dar žinoma, kaip CK1. Klubininkai mėgsta maišyti kokainą su mažomis ketamino dozėmis. Kokainas sušvelnina psichodelinį šio poveikį. Nemaišykite nieko su didelėmis ketamino dozėmis.

LSD pats turi savo stimuliuojanti efektą – blogas derinys.

Grybai – jokių papildomų pavojų.

Tabakas – rūkaliai paprastai nori daugiau rūkyti.

Taigi dabar, po šios informacijos jūs galit sakyti: “Tai sakot aš neturėčiau vartoti, bet dalinat patarimus? Kodėl?”.  Paprasta priežastis yra ta, kad net ir narkomanai moka skaityti ir galbūt perskaitys tai, kas čia parašyta. Mūsų tikslas yra informuoti apie efektus ir priklausomybės pasekmes, kurias gali sukelti kokainas. O taip pat – informuoti, kur ieškoti pagalbos.

Kur kreiptis atsibudus

Anoniminė pagalba telefonu, darbo dienomis nuo 10 iki 15 val. tel. nr.:  (8 37) 44 03 62; VšĮ „Gyvybės versmė“.
Anoniminė pagalba telefonu, darbo dienomis tel. nr.:  (8 600) 25188; LPF „Tavo galimybė“.
Nemokamos konsultacijos el. paštu: info@prevencija.lt arba spauskit čia.

Legalumas

Žinokite, vaikai, KOKAINAS YRA NELEGALUS.

O kodėl parašiau „vaikai“, paaiškina Lietuvos respublikos baudžiamasis kodeksas, III skyrius, 13 straipsnis. Amžius, nuo kurio asmuo atsako pagal baudžiamuosius įstatymus. 2 skirsnis: Asmuo, kuriam iki nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo padarymo buvo suėję keturiolika metų, atsako už <…> narkotinių ar psichotropinių medžiagų vagystę, prievartavimą arba kitokį neteisėtą užvaldymą.

Daugiau apie bausmes, susijusias su narkotikais, kitąkart.

 

Ar esate bandę kokaino

Rezultatai

Loading ... Loading ...

 

Folkas Sūru

29 Replies to “Geras narkotikų gidas: kokainas”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *