Kas yra barbitūratai?

Barbitūratai – centrinės nervų sistemos (CNS) slopintojai. Priklauso tai pačiai narkotikų klasei, kaip ir benzodiazepinai. Naudojami kaip nuskausminantys vaistai pvz. prieš chirurginę operaciją (šita forma piktnaudžiaujama retai, nes ilgai nepasimėgausi…). Medicinoj palengva juos išstumia benzodiazepinai dėl daug mažesnės perdozavimo tikimybės. Tuo tarpu kitos formos (kaip fenobarbitalis) naudojamos įvairių sutrikimų gydymui (pvz. širdies infarkto metu sustabdo konvulsijas). Kartu su metabarbitaliu gali būti naudojami nerimo, nemigos, epilepsijos ir baltosios karštligės gydymui.

anesthesia old

Dabar sugalvota virš 2500 barbitūratų, kurie toliau skirstomi į įvairias klases.

Visi barbitūratai yra barbitūro rūgšties dariniai. formule

Pagrindai

Paprastai, kai kalbam apie narkotikus, įsivaizduojam kažką nelegalaus, tamsų skersgatvį su po kapišonu veidą slepiančiu dileriu arba uždarą diskoteką. Čia situacija kiek kitokia. Barbitūratai dažnai išrašomi kaip receptiniai vaistai (kas sakė, kad daktarai nelinksmi žmonės?).

Nesvarbu kaip juos vartoji – pagal receptą ar vakarėlio metu kažkas pasiūlė paragaut „barbo“, – turi žinoti, kaip tai veikia tavo organizmą. Slopindami CNS jie gali sukelti visą gamą pojūčių: nuo ramybės iki visiškos nejautros.

 

Kas tai, kaip atrodo

Barbitūratai (jei kalbam apie jų, kaip apie narkotikų naudojimą) gali būti tablečių arba ampulių forma (kažkas receptą naudoja ne pagal paskirtį).barbituratu pavidalai

Dažniausiai svaiginimuisi naudojamos trumpo ar vidutinio ilgumo poveikio barbitūratų formos: amobarbitalis (Amytal), pentobarbitalis (Nembutal), sekobarbitalis (Seconal). Tuinal – amo- ir seko-barbitalių mišinys. Dažniausiai naudojama per burną, kartais tirpalas ledžiamas į veną.

Žargonas – lietuviškai teko girdėti tik apie barbus. Angliškai naudojami barbs, bluebirds, dolls, downers, goofballs, sleepers, ‘reds & blues’, tooties…

 

Barbitūratų efektai

Ką jie daro, fizinis ir psichinis efektas apsinešus, kas nutinka smegenyse, grįžimas į normalią būseną

Efektas paprastai pasireiškia po 15-20 min ir trunka apie valandą. Kūnas atsipalaiduoja, dingsta įtampa, rūpesčiai iškeliauja į Ukrainą, gali švelniai aptirpti rankos . Tada po valandos – pusantros pradedamas naujas ciklas.

Didelės dozės gali sukelti visišką nejautrą ar mieguistumą. Ir nors šitas reikalas gali būti skirtas gydytojo, visvien didelė tikimybė tapti priklausomu (tiek fiziškai, tiek psichologiškai). Ilgai vartojant – kaip ir su visais narkotikais – reikia didesnių dozių, kad pasiektum tą patį efektą. Ir čia prasideda negražioji reikalo pusė – kuo didės dozė, tuo didesnė tikimybė perdozuoti.

Barbitūratai sukelia priklausomybę sukeldami ramybės ir susitaikymo jausmą. Tačiau apsinešus gali būti ir kiti simptomai: sulėtėja kvėpavimas, krenta kraujo spaudimas, kyla temperatūra (aušinimo problemos?), susilpnėjusi reakcija, nuovargis. barbiturate-addiction1

Smegenyse barbitūratai jungiasi prie GABAA receptorių (pagrindiniai neurotransmiterių – signalą perduodančių medžiagų – inhibotoriai žinduolių CN sistemoje). Kartu su kitų receptorių poveikiu, taip barbitūratai slopina signalo perdavimus iš smegenų.

Ilgalaikis poveikis:

Ilgai vartojant gali pasireikšti kvėpavimo sutrikimai (dažniausia perdozavusių barbitūratų mirties priežastis).

Perdozavimas

Kiek suvartojus galima perdozuoti? Kokia mirtina dozė?

Perdozavimas pasireiškia pasimetimu, koordinacijos sutrikimu, neaiškia kalba, mieguistumu, nuovargiu ir gali pereiti į komą ar mirtį. Nutraukus vartojimą staiga, didelė rizika įvairiems simptomams, kurie būna labai nemalonūs ir net skausmingi. Po didelės dozės pagirios gali būti panašios, kaip po alkoholio. Mažos dozės didesnių bėdų nepridaro. Nevairuokit pavartoję, nors jausitės gerai. Reakcija ne ta, kurią manote turįs.

sick_baby

Ribą labai sunku nustatyti dėl skirtingų organizmo metabolizmo savybių (čia kaip su alkoholiu), tolerancijos. Labai skirtingos koncentracijos gali būti skirtingose tabletėse, tirpaluose ir t.t.

1 gramas nurijus gali sukelti stiprų apsinuodijimą. Daugiau – galvokit patys.

Ypač barbitūratai pavojingi vyresnio amžiaus žmonėms, nėščioms moterims ir kūdikiams. Nėščios moterys, kurios vartoja barbitūratus, rizikuoja savo būsimo džiaugsmo kvėpavimo sutrikimais.

 

Pamaišom? mixture

Alkoholis: visiškai netinkamas reikalas. Gali sukelti pykinimą, šleikštulį. Be to, alkoholis taip pat veikia CNS slopinančiai, tik per kitus receptorius. Taigi viską sudėjus…

Amfetaminas – poveikis priešingas. Tikėkimės, širdis pripratusi prie maratonų…

Kanapė – gaunasi sudėtinis efektas, kaip ir su alkoholiu.

Ekstazi – populiarus mišinys klube. Atsipalaidavimas plius energijos pliūpsnis šokiams. Turėkit galvoj, kad veikimas šių medžiagų priešingas, tad nenustebkit dėl širdelės tabalavimosi kitą dieną…

LSD turi savo stimuliuojanti efektą – blogas derinys.

Grybai – nėra duomenų.

Tabakas – nuodykitės ir toliau.

 

Legalumas

Geriau nešiokitės receptą. Lietuvos įstatymai dar nespėjo aiškiai apibrėžti skirtingų šio narkotiko formų, bet tai nereiškia, kad jais galima piktnaudžiauti.

 

Jūs, aišku, žinojot:

Barbitūro rūgštį pirmą kartą susintetino toks vokietis Adolfas fon Bajeris (Adolf von Baeyer), kondensuodamas šlapalą (gyvūnų išmatų produktą, kitaip vadinamą urea) su dietil malonatu. Išradimą reikėjo aplaistyti, o artimiausioje knaipėje savo globėjos Šventos Barboros (Saint Barbara) dieną minėjo artileristai. Matyt, kažkuris artileristas sujungė Barbarą su urea… Nors kita legenda sako, kad šlapalą eksperimentui bajeristas Bajeris išskyrė iš padavėjos, vardu Barbora, šlapimo…

St. Barbara

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pirmiausia barbitūro rūgštis buvo pradėta naudoti geriausiems žmogaus draugams užmigdyti…

Hand-holding-paw

 

 

 

 

 

 

 

 

Barbitūratai (didelėmis dozėmis) naudojami planuojamam nusižudymui, o kombinacijoje su raumenų relaksantais – eutanazijai bei mirties bausmei suleidžiant mirtiną injekciją.

lethalinjection

 

 

 

 

 

 

 

Natrio amitalis (vidutinio ilgumo poveikio barbitūratas) naudojamas kaip „tiesos serumas“ – suleidus jo specialiosios tarnybos tikisi lengviau išgauti tiesą iš tardomųjų. Pats žmogus nepradeda išpažinties. Sugirdžius ar suleidus, žmogus palengva patenka į būseną, kai jį klausinėjant slopinami emociniai blokai. Kalbos proveržių metu dažnai žmogus nemąstydamas pasako tiesą. Dabar šitas metodas uždraustas. Buvo pastebėta, kad poveikio metu žmogus gali suformuoti klaidingus prisiminimus ir tada visa informacija, išgauta su tiesos serumu, tampa nepatikima.

Truth-Serum

 

 

 

 

 

 

 

 

1940 metais II Pasaulinio karo metu kareiviams buvo duodama “Goofballs”, kad šie lengviau toleruotų karštį ir drėgmę dienos metu karšto klimato zonose. Rezultatas – daug grįžusių kareivių buvo tapę narkomanais…

kareiviai

 

 

 

 

 

 

Bandei?

Rezultatai

Loading ... Loading ...
Folkas

8 Replies to “Geras narkotikų gidas: barbitūratai”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *