Štai ką turiu pasakyti apie šią knygą. Visų pirma, ji gana trumpa, o antra, joje nieko ypatingo. Šiaip viskas su ja lyg ir gerai. Parašyta tikrai profesionaliai. Autorius pripažintas visame pasaulyje, nuo 1978 m. turi parašęs net 12 romanų. Amsterdamas 1998 m. apdovanotas Bookeriu, o pagal Atpirkimą 2007 m. pastatytas filmas su Keira Knightley ir James McAvoy. Taigi rašytojas tikrai įgudęs ir skaitant nestringa nei pasakojimo stilius, nei siužetas, nei personažai, nei dar kas nors. Bet skaitai, ir ima jausmas, kad tuščiai leidi laiką. Jeigu knyga būtų kokia nors giliamintė, prasminga ir taip toliau, jaustum pasitenkinimą, kad protingėji, lavėji ir panašiai. Ištiktų katarsis. Jeigu joje būtų kažkokių įdomių nuotykių, jaustum pasitenkinimą, kad gerai leidi laiką. O dabar nei vieno, nei kito knygoje nėra. Tai ko joje yra?
Romane pasakojama apie porą ir vaikiną iš tos poros įsimylėjusį pamišusį gėjų religinį fanatiką. Tą fanatiką ištinka vadinamas de Klerambo sindromas. Šis sindromas pasireiškia tuo, kad tau ima atrodyti, jog kitas asmuo tave įsimylėjo ir tu tiesiog nori atsakyti į jo jausmus. Tas asmuo tau siunčia visokius ženklus, pvz., kaip nors ypatingai pajudina užuolaidą, kai tu stypsai lauke prie jo lango ir lauki kaip tik kokio nors tokio ženklo… Na ir panašiai. Fanatikas įsimyli vaikiną, ir taip išbandoma tos poros meilė. Ar kažką tai. Whatever. Tiesa, kai jau pradedi skaityti, skaitosi lengvai ir įdomiai, nes viskas labai gerai parašyta. Bet jei padarai pertrauką, prisėsti prie knygos labai sunku, nes tiesiog nematai prasmės.
Nežinau, ko autorius siekė šia knyga. Gal supažindinti skaitytojus su de Klerambo sindromu ir sukelti pyktį visiems, kurie nuo jo kenčia? Nes pyktis sukyla didelis. Skaitai ir visa širdim nekenti veikėjo, bet ne todėl, kad jis būtų blogas (kaip seselė Ratched ar Doloresa Umbridge), bet tiesiog todėl, kad yra visiškas debilas. Neatsimenu, kada paskutinį kartą buvau kur nors užtikusį tokį debilą veikėją.
Skaityti nesiūlau niekam. Labai nemėgstu varyti ant knygų, bet šioje tikrai visai neradau nieko gero. Pirmas metų nusivylimas.