Gyvą Plaid pasirodymą teko matyti pernai Lenkijoje festivalyje Audioriver 2012. Iškart po jo pakalbinome Ed Handley ir Andrew Turner. Deja dėl milijono priežasčių (o labiausiai dėl įgimto žmogaus tingumo) interviu taip ir liko dulkėti neiššifruotas Suru.lt archyvuose. Tačiau po to, kai buvo paskelbta žinia apie dueto vizitą į Vilnių, teisybė privalėjo būti atstatyta.
Sveiki, ar esat patenkinti savo pasirodymu?
Jo, viskas praėjo labai gerai.
Kaip jums lenkiški uodai?
Aha. Laimei šiandien prieš pasirodymą turėjom pokalbį su kolega, kuris dėl to perspėjo ir patarė pasinaudoti apsaugos priemonėmis. Panašu, kad padėjo. Tačiau buvo šiek tiek sunkumų su kompiuteriais. Nes nematai kur tavo kursorius yra. Pakelį galvą ir „ok, kur aš? kur mano pelė?“.
Ar esat patenkinti lenkų garso inžinierių darbu? Turėjot problemų su vienu monitoriumi.
Taip, pradžioj vienas iš monitorių neveikė. Anksčiau neturėjom galimybių dalyvauti soundcheck’e, taigi… Festivaliuose taip atsitinka. Nepaisant to, garso sistema buvo gera. Apskritai esame patenkinti.
Ką manote apie organizatorius ir faktą, jog jums skyrė mažiausią festivalio sceną?
Naaa… Tai nėra svarbu. Nesam didelė grupė, taigi manome, kad scena buvo tinkama. Didelės scenos trukdo bendravimui su publika. O ši intymesnė atmosfera mums buvo labai tinkama.
Warp Records buvo elektroninės muzikos flagmanas prieš 10-20 metų. Dabar leiblas pasirašo visokias gitarines grupes (kaip Maximo Park, !!!, Pivot, Battles…) ir kitokias keistenybes…
Taip, Warp ilgus metus dominavo elektroninės muzikos padangėje. Jie iki šiol pasirašo su gerais elektroniniais atlikėjais. Ir jie iki šiol yra biznyje. Jie plečiasi. O tai, kad nesispecializuoja išskirtinai elektroninėje muzikoje, visai nereiškia, jog Warp tapo blogesniu leiblu. Jie tiesiog nori tapti populiaresniais.
Ok, bet norėjau paklausti bendrai apie elektroninę muziką. Kur link, jūsų manymu, viskas juda esant tokioms tendencijoms? Kokia yra elektronikos ateitis? Gal galite ką nors išpranašauti?
Na, tai niekados neveikia. Panašias pranašystes girdime jau 20 metų ir jos nepasiteisina.
Bendrai manome, kad labai eksperimentiniai dalykai taps mainstraem’u. Be to, pastaruoju metu yra daugybė žanrų ir elektroninė muzika yra praktiškai kiekvieno iš jų dalis. Tad ilgainiui žmonės, ko gero, nustos skirstyti į stilius ir vadins tai tiesiog muzika.
Pakankamai ilgai esate elektroninės muzikos scenoje. Ko gero, net galėtume jus vadinti veteranais…
Taip, esame jau beveik 22 metus.
Mhm, nenorėčiau jūsų įžeisti, bet ar dar nesijaučiate per seni šiam reikalui? Nes, žinot, atsiranda vis daugiau naujų vardų, pvz. kaip tas jaunas bičas Nicolas Jaar, nežinau, ar jį pažįstat…
Jo, jo, nepažįstam jo asmeniškai, bet… Tiesiog manom, kad muzika nėra varžybos. Pasaulyje yra daugybė dalykų, kur galima varžytis, bet tik ne muzikoje. Ok, kuomet esi jaunas, galvoji „galiu programuoti geriau už aną bičą“ ir panašiai. Tačiau yra žmonių, kurie kuria savo malonumui. Ir būtent tuomet atsiranda geriausia muzika. Nauji dalykai visuomet būna labiausiai populiarūs. Ir taip visuomet bus. Žmonėms pastoviai reikia kažko naujo.
Bet yra bičų, grojančių dar ilgiau už mus. Ir jie vis dar juda. Ir ne dėl to, kad… Na, jie juda, nes žmonės vis dar nori jų klausytis.
Kartais grojame klubinėje aplinkoje, tuomet būni maždaug dvigubai vyresnis už bet ką klube. Dėl to jauties šiek tiek keistai. Tačiau tai liudija, kad muzika neturi amžiaus.
Kokia situacija su jūsų asmeniniais gyvenimais? Turite šeimas, žmonas, vaikus?
Andy: Taip, turiu vaiką. Dukrą. Jai penkeri. Ir… Ji, ko gero, geriausia mano produkcija iki šiol.
Ed: Aš turiu žmoną.
Ką jie mano apie jūsų profesijas?
Ed: Jie mano, kad esu buhalteris.
Andy: Mano dukra labai jauna ir jos amžiuje viskas atrodo magija.
Ar jūs, bičai, vartojate narkotikus?
Taip.
Ką manot apie ryšį tarp muzikos ir narkotikų? Nes narkotikai evoliucionuoja labai greit, ypač naujos cheminių narkotikų kartos. Jūsų manymu: narkotikai vejasi muziką ar muzika eina iš paskos?
Andy: Manau, kad kai kurie žmonės yra tyrėjai. Jie nori labiau pažinti save ir kartais narkotikai padeda tai pasiekti. Be abejo yra ir daug negatyvių priklausomybių nuo narkotikų pavyzdžių. Manyčiau, kad patirčių nagrinėjimas bei platesniam pasauliui atviri žmonės yra gerai, tačiau tai jokiais būdais nereiškia, kad skatinu narkotikų vartojimą.
Ed: Čia kaip ir su bet kuo: jei patiri malonumą iš kažko, turi ir atkentėti už tai. O jei varysi pamiršęs šią taisyklę – tuomet bus daug kančių. Tad pagrindinė problema su narkotikais yra ta, kad negali turėti per daug džiaugsmo be kančios. Daugeliui žmonių narkotikai nieko gero neatnešė. Nors yra keli, kurie sugebėjo su jais susitvarkyti… Bet kuriuo atveju jie gal būt geri, kaip inspiracijos šaltinis, tačiau niekad nedraugavom su jais studijoje. Antraip nieko nebūtume pabaigę.
Ar jūs per brangūs, kad grotumėt Lietuvoje?
Andy: Ne, mes esam groję Lietuvoje.
Ed: Tai buvo Latvija.
Andy: Bliam, degsiu iš gėdos prisimindamas šį komentarą…
Ed: Ne, nesame per brangūs. Atvirkščiai, esam labai įperkami. Apskritai, tai priklauso nuo daugelio veiksnių. Labiausiai – nuo žmonių, su kuriais turime dirbti.
Taigi, netolimoje ateityje galime tikėtis pamatyti jus Vilniuje? Po, sakykim, 5-10 metų.
Ed: Jo, maždaug 2016-ais.
Andy: Bliam, mes gi grojom Vilniuje. Esu beveik tikras…
Tuomet ačiū jums labai už pokalbį. Nebent yra dar kažkas, ką norėtumėte pasakyti, ko nepaklausėme?
Taip. Meilė yra geriausia. Nes meilė priverčia augti.
Grojo Gravityje 2006tais ar 2005tais…
Jie tikrai ypatingi.