Na, jau šitą tai tikrai kiekvienas girdim dažnai. Todėl, kad jis svarbus. Todėl, kad dėl DNR mūsų vaikai panašūs į mus (dažniausiai), o ne į kaimyną.

DNR_molekule

Jei jau taip visi burnoja apie DNR, tai prisiminkim, kas tai.

Pirmiausia – tai sutrumpinimas. DNR – tai Deoksiribo Nukleino Rūgštis. Pirmasis žodis grynai cheminis, dėl jo galvos nesukim. Antrasis reiškia, kad šitas reikalas yra branduolyje (lot. nucleus – branduolys). Jei bandysite apie tai ieškoti straipsnių kitomis kalbomis, tai angliškai būtų DNA (A – acid), rusiškai ДНК (K – кислота).

Skaitėt  straipsnį apie genus? Kaip prisimenat, žmogus turi 46 chromosomas. Jose yra genai. Tai va tie genai ir sudaryti iš DNR, kaip užtrauktukasdnr_struktura iš dantukų. DNR – labai didelė molekulė.  Ištiesę kiekvienos chromosomos DNR vieną paskui kitą, mes gautume nei daug, nei mažai – apie 2-3 metrus. Įsivaizduojat, kaip protingai jas kažkas suvyniojo, kad tilptų į mažutį žmogaus ląstelės branduolį?

Apie DNR visos knygos prirašytos, bet aš užsiminsiu tik tiek, kiek mums reiks kalbant apie jos padauginimą, mutacijas, GMO ir tėvystės testus kitą kartą.

DNR – nors ir labai didelis namas, bet pastatytas tik iš keturių rūšių plytų: adenozino (A), citozino (C), guanidino (G) ir timino (Ž – juokauju, T).

Yra tam tikros taisyklės, kaip šios plytos jungiasi viena su kita. Visą DNR molekulę struktūriškai galima pavaizduoti, kaip kopėčias (moksliškai – dvigrande struktūra), kur kiekvieno skersinio gale būna A, T, C arba G. A visada „draugauja“ tik su T, C pagal apvalumus renkasi G ir atvirkščiai.

Čia puikus pamokantis filmukas apie tai (šiandien kalbėjome apie dalykus, kurie rodomi iki 50 s).


Gudriesiems:

DNR_visurDNR, kaip genetinė medžiaga, randama beveik visuose organizmuose: virusuose, bakterijose, augaluose, grybuose, gyvūnuose…









viruso_RNR



Kai kurie virusai savo genetinę informaciją koduoja ne DNR, o RNR molekulėse. Nu reikia gi kažkaip išsiskirti.

Paveikslėlyje pavaizduota struktūrinė ŽIV forma.





 




mitochondrine_dnr


DNR galima rasti ne tik branduolyje, bet ir mitochondrijose, chloroplastuose.

Paveiksle pavaizduota mitochondrijų klostėse esanti DNR. Paprastai mitochondrijose būna 2-10 DNR kopijų. Jas visas mes paveldim iš mamų (tėčio pasiųstas į misiją spermatozoidas, įsiskverbdamas į kiaušialąstę, mitochondrijas palieka už durų…).






plazmide

Bakterijos branduolio neturi. Jų DNR plaukioja ląstelės terpėje – citoplazmoje. Žiedinė bakterijų (ar kitų organizmų) DNR molekulė vadinama plazmide.






Kaip manote, kuriose ląstelėse nėra DNR:

Rezultatai

Loading ... Loading ...



Folkas

3 Replies to “3 metrai DNR”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *